| KiszMy a întrebat:

Dacă persoana este găsită nevinovată de către instanță, cum se poate deduce din durata pedepsei perioada în care a fost internată? Rezultă că aceasta este o sancțiune pentru cei care pledează nevinovați, încălcându-se astfel prezumția de nevinovăție consacrată prin Constituția României (Art. 23, alin. 11).
Art. 184 (alineatul 28) din Codul de Procedură Penală "Perioada în care suspectul sau inculpatul a fost internat într-o instituţie de specialitate în vederea efectuării expertizei psihiatrice se deduce din durata pedepsei, în condiţiile art. 72 din Codul penal."

Precizez că nu sunt de partea infractorilor, dar nu sunt de acord cu această procedură din empatie față de cei ajunși în situația dată. Consider că orice infracțiune trebuie sancționată numai conform Codului Penal, fiindcă în caz contrar se poate ajunge la sancționarea unor fapte inexistente sau ce nu reprezintă infracțiuni/contravenții.

1 răspuns:
| florinflorescu a răspuns:

Pai daca e declarata nevinovata, atunci se unde sa se deduca?
daca e vinovata, dar a fost in arest sau internat, atunci se deduce din pedeapsa conform art 73, care l-ai mentionat.