| Marian2oo7 a întrebat:

Daca primesc ajutor de somaj pot primi ajutor social.
Anand in vedere ca familia mea se compune din 4 persoane din care 2 copii minori

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, daca indeplinesti conditiile prevazute de Legea nr. 416/2001 privind venitul minim gatantat, o poti citi aici: http://www.mmuncii.ro/......-2001.pdf. Numai bine!

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se pot obține ambele sume de bani dacă îndeplinești condițiile Legii numărul 416/2001, Cap. 1, secțiunea 2, art. 4. alin. (1) și următoarele.
Pa, pa.

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Da, teoretic ai putea primi ajutor social daca venitul familiei per total nu depaseste 339 RON.Venitul reprezinta nu doar alocatiile copiilor, eventualul salar.Sunt norme foarte stricte cu referire la acordarea ajutorului social.Bafta!
Mai multe aici:
http://www.primiipasi.com/articole/acte/obtinerea-ajutor-social-aofm/

| nana a răspuns:

Salut Marian2007. Ajutorul de somaj nu are nimic in comun cu ajutorul social. Tu de asta ai nevoie. Te poti interesa la primaria unde santeti in evidenta, se complecteaza un formular cu numarul de membrii din familia ta, cat si cel financiar(ce suma de bani intra lunar pentru bugetul familiei pe membru de familie) si poti cere ajutor la protectia sociala. Succes. Pup.
nana

| Minnie a răspuns:

Ai internet si calculator si ai ajutor de somaj, mai vrei si social? Minunat! Tot inainte!

| Mik3 a răspuns:

Dap poti primi, sunt sigur de asta