| zuzu0406 a întrebat:

Daca primesc o amenda care in decursul unui an daca nu o platesc si aceasta ar trebui sa se adauge ca impozit la casa,iar eu neavand nimic pe numele meu,adresa din buletin fiind a bunicii care m-a luat in spatiu, tot se va adauga la impozitul pe acea locuinta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Parca ai mai pus intrebarea si ti-am raspuns ca amenda ta nu se va adauga la impozitul bunicii, ea nu are nici o legatura.
Daca nu platesti amenda se va incerca executarea silita si daca n-o pot face, deoarece n-ai bunuri executabile silit, pot sesiza instanta de judecata pentru transformarea amenzii in munca in folosul comunitatii, aceasta poate fi de pana la 50 de ore daca ai peste 18 ani. De asemenea plata amenzii se prescrie abia peste 5 ani, socotiti de la data de 1 ianuarie a anului urmatoru celui in care ti-a fost aplicata.

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu, va nu se va adauga la impozitul de pe locuinta, insa in momentul in care vei avea nevoie de orice adevenrinta de la finante, sau vei vrea sa treci o casa/masina pe numele tau vei plati amenda cu tot cu penalitatile aparute in timp