| Alexiaalee12 a întrebat:

Daca proprietarul casei a decedat, ii revin drepturile fiului fara vreo semnatura?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Mostenitorii celui decedat (poate fi sotia supravietuitoare si fiul, daca nu are alti frati sau surori) obtin dreptul de proprietate asupra bunurilor decedatului numai dupa efectuarea procedurii succesorale, in baza certificatului de mostenitor eliberat de notarul public.
Daca nu exista alti mostenitori decat fiul atunci acesta mosteneste totul.

| johnnny123 a răspuns:

"Fără vreo semnătură", nu. Fiul trebuie să facă succesiunea.

| mi25 a răspuns:

Ioandelasal a explicat.
Completez:
Dupa dezbaterea mostenirii, mostenitorilor de drept le revine cota/parte din aceasta, in functie de:
1. Daca locuinta a fost construita de ambii soti:
* 5/8 din casa ii revine sotului supravietuitor
* 3/8 din casa urmasilor (fiilor sau nepotilor de fii)
2. Daca locuinta este a sotului decedat, de dinainte de casatorie sau donata.
* 1/4 din casa revine sotului supravietuitor.
* 3/4 revine urmasilor
3. Daca unul dintre soti a decedat inainte de cel dupa care se face dezbaterea, casa revine in parti egale urmasilor.
Toate acestea se intampla dupa ce s-a facut dezbaterea mostenirii la un notar public.