| 3243F6 a întrebat:

Dacă Rusia atacă Ucraina cu o rachetă nucleară având impact major în Ucraina, va răspunde cineva cu o altă rachetă nucleară?

Sau se va sfârși războiul în favoarea Rusiei, occidentul impunând doar restricțiile severe?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu cred ca se va raspunde tot nuclear, probabil NATO va interveni militar cu trupe dar cu arme nenucleare.

| 3243F6 explică (pentru Ioandelasal):

Deci din perspectiva ta un răspuns militar? Dar de ce, și cu ce scop?

| Ioandelasal a răspuns (pentru 3243F6):

Deoarece NATO a avertizat Rusia sa nu foloseasca arma nucleara, fiindca va raspunde militar, in scopul de a descuraja orice amenintare pe viitor.
Si fii sigur nici alte tari nu ar mai sprijini apoi Rusia, in primul rand China si India.

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Daca Rusia ataca astfel, stie ca vor exista repercusiuni

suntserios
| suntserios a răspuns:

Impact major nuclear in Ucraina inseamna impact major in toate tarile Nato de prin jur.

| J0B0MAT a răspuns:

Probabil SUA. Dar nu cred că vor da, din ce știu eu nu sunt chiar atât de nebuni încât să atace țări nuclear, ci doar să le folosească în ultimă instanță, dacă ar fi invadați.
Iar practic, ei vor teritorii pentru expansiune, dacă le-ar bombarda nuclear, acele teritorii ar deveni de nelocuit pentru mii de ani, nu ar face nimic cu ele.

| Dragobeta a răspuns (pentru J0B0MAT):

Serios? Dar ce au facut in Japonia cum se numeste?

| J0B0MAT a răspuns (pentru Dragobeta):

Vorbeam de ruși.
SUA, cum am zis, cel mai probabil va reacționa dacă rușii încep.
Ce s-a întâmplat în Japonia trebuie să rămână drept cel mai bun exemplu pentru care bombele nucleare nu ar trebui folosite. Sigur în cazul unui pericol de asteroid ceva care ar distruge planeta, doar atunci ar fi îndreptățiți să le folosească, în spațiu.

| Dragobeta a răspuns (pentru J0B0MAT):

"Probabil SUA. Dar nu cred că vor da,..."
A fost destul de confuza formularea. Acum am inteles.

| johnnny123 a răspuns:

Un atac nuclear asupra Ucrainei ar fi considerat în mod evident un atac asupra NATO. Pentru că chiar dacă explozia ar avea loc pe teritoriul Ucrainei, radiațiile nu prea țin cont de granițe și ar afecta teritorii ale unor țări NATO.

Cel mai probabil răspunsul NATO nu ar fi (în prima fază) nuclear, dar ar exista în mod clar un răspuns militar direct. Nu ar avea cum să nu existe.

| 3243F6 explică (pentru johnnny123):

"dar ar exista în mod clar un răspuns militar direct." De ce și care va fi scopul?

| johnnny123 a răspuns (pentru 3243F6):

"De ce" - Din motivele explicate mai sus: un atac nuclear asupra Ucrainei ar produce efecte devastatoare si in tarile NATO din jur, deci ar fi considerat un atac asupra NATO. Nu contează că bomba a căzut în Ucraina, atât timp cât radiațiile afectează toată regiunea.

"care va fi scopul" - Scopul ar fi în mod evident acela de a reduce cât mai mult capacitățile ofensive ale Rusiei, pentru că nu ai putea să lași un agresor nuclear fără niciun răspuns la această agresiune. Dacă-l lași fără răspuns, următoarea agresiune este garantată.

| KovacsB a răspuns:

Ucrainienii oricum sunt terminati, nu este nevoie de nucleara.

| Simpatic a răspuns (pentru KovacsB):

Pai ce sa faca si ei in lipsa de buget pentru armata, trebuiau sa aiba asta dinainte de invazia Rusiei, ce sa faca daca domnul Zelenski a strans avere doar pentru dansul, sume impresionante are in "off-shoruri" si sume relativ mici in declaratia de avere
imi aduc aminte ca au donat zeci de milioane de dolari pentru Ucraina, actori din SUA precum Mila Kunis, cea care nu a mai fost in Ucraina de pe vremea cand s-a nascut...
iar domnul Zelenski nu a pus 1 euro de la el din buzunar pentru fratii lui, pe unde s-a dus tot cu cersitul a fost, ba de la UE, ba de la SUA...

| LisaJulie a răspuns:

Nu au niciun motiv sa facă asta, Putin continuă cu războiul pentru ca vrea sa îl dea jos pe Zelensky de la putere si sa pună pe cineva loial Moscovei și partidului sau! Nu vrea sa distrugă Ucraina, ni are niciun motiv sa o facă!

| Simpatic a răspuns (pentru LisaJulie):

Pai nu era mai simplu pentru tarul Putin, sa comande inainte de acest razboi, asasinarea lui Zelensky? daca asta dorea, decat sa ucida sute de mii de oameni nevinovati, numai spun de pagubele materiale
sa nu uitam si de pierderile enorme ale rusiei!

| LisaJulie a răspuns (pentru Simpatic):

Nu este vorba doar de el ci și de alții care vor ca Ucraina sa nu mai meargă de mana cu Rusia ca Petro Poroșenko și majoritatea naționaliștilor din Ucraina

| anonimulll12345 a răspuns:

Rusia va folosi nucleare numa daca are o scuza buna, exemplu daca alte tari vor trimite armate in Ucraina in acest cat utilizarea nuclearelor e considerat legitima aparare