| anonim_4396 a întrebat:

Dacă, să zicem, un angajat care lucrează fără forme legale (la negru) cere banii în avans șefului (îi cere la începutul lunii pentru toată luna), șeful îi dă, dar apoi angajatul decide brusc să plece, nemaiconvenindu-i mediul și anumiți colegi, se poate spune într-un fel că și-a escrocat șeful?
Șeful nu ar pomeni de bani, dar nici angajatul.

Răspuns Câştigător
| doctorandus a răspuns:

Ar fi abuz de incredere, dar nici unul, nici celalalt, nu ar avea interesul sa alerteze autoritatile.

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Scenariul tau nu prea se potriveste cu realitatea.Un angajat nou nu-i da sefu, ori cineva bani in avans.Ba nu-i da nici daca are vechime laughing o firma are contabili,are stiu si eu angajati care se ocupa cu partea financiara,deci aia nu scot bani asa ca vrea nea Dorel laughing
Banii la o companie nu se tin in sertar,is la banca,cineva merge dupa ei,asta daca se plateste cash,merge la o anume data,nu cand i sew scoala aluia.

Pe de alta parte daca se dau cecuri la fel,nici alea nu se dau in fiecare zi.
Scenariul tau ar fi posibil,in cazul unei companii f mici,unde proprietarul este acolo,nu are contabili permanet,deci e doara el,cand e zi de salar se duce la banca scoate casu si da la oameni.

In cazul asta ar putea sa-i dea,dar o sa-i dea din buzunarul lui,nu se va duce la banca sa scoata pe firma,sal plateasca pe ala in avans.

Iara acel patron de ar fi nu-i da primului venit la munca hai ia de aici salariu pe o luna in avans laughing daca persoana ar avea nevoie il trimite ala la banca,du-te la banca si ia imprumut daca te arde acu acu.

Daca admitem ce spui tu ca ii da careva bani,daca il noteaza undeva,acolo in evidente ca i-a dat bani,atunci nu are cum sal escrocheze ca il da asta pe mina partidului laughing vina aia dupa tine,te scoate din gaura de sarpe,iti opreste din banii de la noul loc de munca,etc.

Daca cineva face chestia asta,este o persoana ce nu va realiza mare chestii in viata,plus asa o va fredona mereu din job in job,cerind bani la unu si la altul.
Ma refer daca nu mai da bani omului inapoi. Daca se intampla si da bani inapoi, atunci este in regula, e de incredere, na excrocat pe nimeni.
Cind deja incepi sa faci magarii, aia arata caracterul tau, asa vei face toata viata.

| anonimg a răspuns:

Cât de prost să fie patronul acela care după ce angajează la negru să mai plătească și angajatul în avans?!
Este escrocherie în cazul prezentat de tine, și fapta va fi pedepsită după lege.

| ReddY25 a răspuns (pentru anonimg):

Așa au pățit 2 veri din fam. mea, cu țepe

| mi25 a răspuns (pentru ReddY25):

Prostia si domnia se plateste.

| Hammurabi a răspuns:

De ce aș ține un angajat la negru?
Dar ca să respect scenariu tău, ți-aș spune că nu, nu m-aș simți escrocat.
Dar probabil m-aș gândi la un proverb românesc, care zice "dacă te bagi în lături, te mănâncă porcii".

| Emma30555 a răspuns:

Eu consider ca i-a dat niste bani imprumut iar angajatul nu i-a mai inapoiat.

| Alex1322 a răspuns:

Oamenii muncesc pentru bani, daca tu ai plecat cu banii inseamna ca cel care ti i-a dat a muncit to-a dat bani si tu ai plecat cu ei.