| namniar a întrebat:

Daca se intampla sa intri intr-o bataie de strada si tu sa reusesti sa il bati pe cel care te-a atacat, agresatul poate actiona in instanta sau te poti alege cu o amenda ceva?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fapta ta ar constitui infractiunea de lovire si alte violente (art.180 Cod penal), incadrarea la forma simpla sau agravanta s-ar face in functie de zilele de ingrijiri medicale necesare si ai putea fi condamnat la inchisoare ori la amenda penala. Daca ai fost provocat ai beneficia de circumstante atenuante si pedeapsa ar fi mai mica. De asemenea s-ar putea retine legitima aparare si atunci n-ai mai fi condamnat, cu conditia sa nu o fi depasit. Numai bine!

| iKronstadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Va salut cu respect, domn' Ioan!
I-am raspuns si eu acestui user, cu o mica nelamurire.
Copy paste!
"Daca atacatorul avea 1.90 m si 100 kg, iar tu esti mai mic decat el, oare ai avea acelasi castig de cauza daca-l troznesti cu o scandura rupta din gard pentru ati apara viata?".
Intrebarea mea este: care sunt exact conditiile care nu trebuiesc depasite, in cazul unei aparari legitime? Se poate tine cont conform legii in vigoare, de faptul ca cel atacat este prin natura constitutiei fizice cu mult "subdimensionat" fata de atacator?

| Ioandelasal a răspuns (pentru iKronstadt):

Legitima aparare si depasirea acesteia sunt stari de fapt care urmeaza a se stabili in urma cercetarilor efectuate in cauza. Se tine seama de toate imprejurarile faptei, inclusiv de diferenta fizica si necesita o cumpanire atenta a probelor. Este in regula daca l-ai pocnit, dar asta nu inseamna sa-l omori, daca acesta ti-a dat doar o palma. O zi buna!

| iKronstadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Multumesc!
Nu ma refeream la omor, da-o-n mama ma-si de treaba laughing Doar la o corectie fizica pe masura agresiunii.
O zi faina!

| Ioandelasal a răspuns (pentru iKronstadt):

Observ ca stii perfect esenta si limitele legitimei aparari: raspunsul sa nu depaseasca gravitatea agresiunii.

| iKronstadt a răspuns (pentru Ioandelasal):

Nu mi-a placut vreodata violenta gratuita. Asta denota imbecilitate. Cand este cazul, mai trag si eu niste suturi in fund, asa... de control, ca doar nu voi sta sa inghit toate magariile lumii laughing

7 răspunsuri:
| 0rlando a răspuns:

Dacă poți demonstra că el el te-a atacat pe tine, atunci se consideră legitimă apărare și el va primi amenda, nu tu.

| iKronstadt a răspuns:

Da, poate.
Daca bataia a fost cu mainile goale, si exista martori care sa confirme faptul ca tu ai fost cel atacat, atunci ai castig de cauza in cazul acelui proces.
Daca ai ripostat lovindu-l cu un obiect, se schimba treaba.
Acum stau si ma intreb... Daca atacatorul avea 1.90 m si 100 kg, iar tu esti mai mic decat el, oare ai avea acelasi castig de cauza daca-l troznesti cu o scandura rupta din gard pentru ati apara viata?