| anonim_4396 a întrebat:

Daca semafoarele nu functioneaza si un vehicol este in miscare regulamentar iar un pieton vrea sa treaca stiind ca semafoarele nu functioneaza crezand ca are el prioritate, cine are prioritate vehicolul in miscare sau pietonul care vrea sa treaca fara sa se asigure.

Răspuns Câştigător
| VadTot a răspuns:

De Semnele de circulatie ai auzit? De Crezi ca exista? Dar De Zebra? Ok Semaforul nu merge acum ce inseamna ca autovehiculele au prioritate? Deci daca Semaforul nu merge Tot Pietonul are prioritate ok?! Sper ca inca nu ai permis!

| Robert_Giovanni_1995 a răspuns (pentru VadTot):

Ma contraziceam cu un tovaras, si el zice ca vehicolul are prioritate! -.-"

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Legal are prioritate pietonul, daca a facut un pas in strada.
Doar ca pietonul n-ar trebui sa se bizuie pe faptul ca el are prioritate ci sa se asigure ca masina, daca este destul de aproape, ii si acorda prioritatea. Din nefericire am cunoscut destule accidente pe trecerile de pietoni, unele chiar mortale.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pietonul,fara alte comentarii.

| Robin0744 a răspuns:

Dacă pietonul traversează prin locul marcat (zebră) are prioritate și dacă semaforul nu funcționează. SE scrie „vehicul" cu „u".