| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUbig grin.
Am o intrebare serioasa,am voie sa detin si sa port la mine o arma alba?
La mine in sat sunt sute de tigani care umbla la ei cu topoare cutite,bricege, sabi...si nu e grav ca umbla cu ele grav e ca se dau la oameni cu ele si nu ii intreaba nimeni nimic.
Legiuitorul ce a gandit a sa ma sune pe mine ca vin eu si rezolv, cand iti pune un tigan cutitul la gat ce faci, scoti telefonul ii dai jos husa, scrii codul pin il deblochezi, suni politia si politia vine in 25 de minute,perfect pana vin aia esti pa clar esti pa are timp sa te si ingroape.
Deci in final e legal sa cumpar o arma alba,sa o detin, sa o port cu mine si cand imi e pusa viata in pericol sa o folosesc? Trebuie declarata la politie?
Pentru desteptii care ma i-au pe mine cu autoaparare si karate sa va vad pe voi ce mai faceti cu autoapararea cand vine unul de 2 metri si ceva cu drujba la tine.

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Nu...in Romania n-ai voie.

17 răspunsuri:
| 六兆年と一夜物語 a răspuns:

Dacă ei pot tu de ce n-ai putea?

| Wehrmacht a răspuns (pentru 六兆年と一夜物語):

Din cate am vazut eu se pare ca esti mai infractor ca infractorul daca ai o arma cu care sa te aperi.Asa gandeste politia romana. Daca ameninti pe cineva cu ea fara motiv se pare ca nu esti considerat chiar asa periculos, dar daca te aperi cu ea Bin Laden este mic copil pe langa tine.

| Wehrmacht a răspuns:

Daca stai cu legea te duci "pe pustiu" in stiuatiile alea.Eu stiu ca nu ai voie cu arme albe.Chiar daca te aperi.Asa este in Romania.Mai bine pune intrebarea la Legislatie, Politic, Social.

| al3xander a răspuns:

Prietene normal politia romana, cretina si idioata ar zice "suntem noi care te aparam, tu nu ai voie cu arme pe strada". nu declara nimic la politie si in caz ca se intampla ceva n-ai ce sa faci doar sa bagi cutitul in vreun cretin si dupa vezi ce faci. e mai bine sa stai cativa ani la parnaie decat la 2m sub pamant. stiu, altii or sa spuna ca sunt un criminal dar in jungla trebuie sa te adaptezi nu?
PS: la ceea ce zici tu ca e acolo la tine in sat mi-as cumpara pistol (cu sau fara port de arma)

| LucianStroe a răspuns:

Sper sa nu faci pe tine de frica si chiar s-o poti folosi.

| ItachiUchiha a răspuns:

E grav ca toti tiganii au arme si te pot omori in orice clipa e foarte periculos incearca sa stai departe de ei.

| Joker11 a răspuns:

Cumpara un pistol sau o arma ceva.

| BogdanitzzaAnneMarrie a răspuns:

Da...Eu zic sa nu pui la vedere arma alba, mai bine ii "ameninti" vez ce fac, daca vin mai multi...Fa declaratie la politie.Nu stiu, dar asta nu este de gluma.Ai grija!

| anonim_4396 explică (pentru BogdanitzzaAnneMarrie):

E cea mai mare prostie sa fac declaratie la politie ca nu o sa ii inchida si daca inchide il inchide pe unu si cu restul 99 ma trezesc dimineata la poarta.
Chiar nu am idee ce sa fac.

| BogdanitzzaAnneMarrie a răspuns (pentru anonim_4396):

A,scuze!

| Fatarap a răspuns:

Muta-te!

| The234Wind a răspuns:

Da` cu o arma ce faci cand vine un de doi metri cu drujba la tine?

Tu stii ce-i o arma alba, sau numa` vrei una?

Pe scurt, armele albe nu sunt arme de foc (pistoale, pusti, revolvere, mitraliere, tunuri, etc.).

O arma alba (gen un cutit sau o sabie) necesita si forta fizica pentru a o folosi.

| anonim_4396 explică (pentru The234Wind):

,,O arma alba (gen un cutit sau o sabie) necesita si forta fizica pentru a o folosi.''
Sa mor daca stiam Sherlok laughing am crezut ca o misc cu puterea mintii.

| Wehrmacht a răspuns (pentru The234Wind):

Sti macar cat cantareste o sabie d-aia veche? E cam 1, 5-3kg.N-ai nevoie de nu stiu ce forta fizica sa folosesti o maceta sau un cutit.Am spus maceta pentru ca sunt sanse destul de mari ca aia sa aiba macete nu sabii.

| The234Wind a răspuns (pentru Wehrmacht):

A zis ca nu vrea sa invete karate. De unde rezulta ca nu vrea sa se bata. Cum folosesti o arma alba fara sa stii sa te bati?

| Wehrmacht a răspuns (pentru The234Wind):

Nu rezulta deloc asta.A spus ca n-ai ce face cu karate(unde nu folosesti arme) impotriva acelor ciori.Si chiar daca n-ar vrea sa se bata.E vorba de aparare.Nu cred ca n-are forta necesara pentru a folosi un cutit sau o maceta.
Eu, care n-am m-ai facut asta pana acum am profitat ca am fost singur acasa si am aruncat cu niste cutite la tinta intr-o perna.N-a fost prea greu. Poate am avut noroc...dar daca nu este d-ala prost sa dea in stanga si-n dreapta cu cutitu' fara sa gandeasca n-ai cum sa nu il poti folosi.

| anonim_4396 explică (pentru Wehrmacht):

Crede-ma ca stiu sa folosesc cutitul chiar bine.
Dar intrebarea era daca am voie sa il tin asupra mea pe cutit.

| Wehrmacht a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu...in Romania n-ai voie.