| Dalmore a întrebat:

Daca stau in aceiasi curte cu o ruda (case diferite), are dreptul sa-mi deschida scrisorile primite? :/

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Pai, fa-i o farsa, de lectie, sa invete minte!
Expediaza o scrisoare "oficiala" pe numele tau, cu numele si adresa TA tiparita pe plic.
In plic, o coala de hartie A4 pe care tiparesti cu laser, cu litere mari (minim 22p) citatul din Codul Penal:

""Art. 302. Violarea secretului corespondenţei
 (1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

Va avea mare surpriza cand va deschide plicul si va citi continutul big grin

Daca nici dupa aceasta avertizare nu inceteaza, poti anunta politia, depunand plangere penala pentru incalcalcarea secretului corespondentei, conform articolului din CP, citat mai sus.

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Sigur ca n-are voie, este infractiunea de violare a secretului corespondentei, conform Codului penal, citez:
"ART. 302.Violarea secretului corespondenţei
  (1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."
Vorbeste cu ruda ta sa nu mai faca aceasta fara voia ta. Daca mai continua poti sa-i faci plangere penala.
De asemenea vorbeste cu postasul, sa lase scrisorile adresate tie la usa ta sau pune-ti o cutie postala.

Bula
| Bula a răspuns:

Doar daca aveti numele si adresa identica si nu stie carei din voi este adresata exact.
De asemenea, daca esti plecata timp mai indelungat si vin facturi pe numele tau, atunci le poate prelua la plata.
Corespondenta personala nu au dreptul s-o deschida altcineva decat TU sau tutorele (parintele) tau, daca esti minora, eventual alta persoana imputernicita legal de tine.

| Dalmore explică (pentru Bula):

Nu avem acelasi nume de familie si nu am lipsit deloc, doar mi le deschide si mi le pune in fata usii... :/ si nu am nici rate sau ceva, sunt facturi obisnuite, lunare.

| RAY a răspuns (pentru Dalmore):

Pai si postasul?

| Dalmore explică (pentru Bula):

Genial laughing

| Bula a răspuns (pentru Dalmore):

Pai, fa-i o farsa, de lectie, sa invete minte!
Expediaza o scrisoare "oficiala" pe numele tau, cu numele si adresa TA tiparita pe plic.
In plic, o coala de hartie A4 pe care tiparesti cu laser, cu litere mari (minim 22p) citatul din Codul Penal:

""Art. 302. Violarea secretului corespondenţei
 (1) Deschiderea, sustragerea, distrugerea sau reţinerea, fără drept, a unei corespondenţe adresate altuia, precum şi divulgarea fără drept a conţinutului unei asemenea corespondenţe, chiar atunci când aceasta a fost trimisă deschisă ori a fost deschisă din greşeală, se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă."

Va avea mare surpriza cand va deschide plicul si va citi continutul big grin

Daca nici dupa aceasta avertizare nu inceteaza, poti anunta politia, depunand plangere penala pentru incalcalcarea secretului corespondentei, conform articolului din CP, citat mai sus.

| RAY a răspuns:

Normal ca nu, doar tu ai voie atat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nimeni nu are voie, nici mama, tata, sotia

| sierra1 a răspuns (pentru suntserios):

Copil fiind (păduri cutreieram)... știu eu

| sierra1 a răspuns:

Never-ever (violarea corespondenței e caz penal)

| doctorandus a răspuns:

Depinde... daca erai absenta o perioada si au venit facturi, somatii sau amenzi logic ar fi fost sa le deschida, pentru ca prin neplata la timp problemele respective devin si mai rele.

| LPCTSTR a răspuns:

Depune plangere, legea interzice incalcarea confidentialitatii in ceea ce priveste scrisorile.

| minrest a răspuns:

Nici mama, nici copiii, si nici macar cineva care sta cu tine in pat, nu in curte, nu are dreptul sa iti violeze corespondenta; violarea corespondentei constituie delict.

| Elena9328 a răspuns:

Oho. Bun venit in lumea mea. Și eu pățesc la fel. Mă gândeam să denunț undeva, căci nu se mai poate.

| unvecin a răspuns:

Nicidecum. Doar dacă are permisiunea primită din partea ta.