| Heartless562 a întrebat:

Daca sunt cu masina pe un drum public, iar politia rutiera sau de frontiera ma opreste, am voie sa ii filmez (in cazul in care vrea sa ma sanctioneze)? Daca da, de ce?

Răspuns Câştigător
| Reek54 a răspuns:

Sigur, ai voie sa-i filmezi pentru ca esti pe un drum public, nu pot sa-ti faca nimic in aceasta privinta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai voie sa-i filmezi daca-ti dau voie. Si ei au dreptul la intimitate ca si alti cetateni. Numai bine!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Hi, hi, hi... cum s-ar zice ai dreptul sa-i filmezi daca si ei te filmeaza, sa-i injuri daca si ei te injura, etc...

| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Filmarea nu este neaparat reciproca, injuratura poate fi, avand in vedere ca au fost abrogate din CP ofensa adusa autoritatii si insulta. In ambele cazuri poate fi atrasa doar raspunderea civila.

| mgtow a răspuns:

Unii spun ca nu, altii te lasa depinde de fiecare si in functie de ce act ilegal ai comis poti filma (daca merita sau nu).

| ombladon a răspuns (pentru mgtow):

Pe strada ai voie, in sectia de politie, nu!

| Ionait a răspuns:

Da, ai voie, esti pe un spatiu public.

| invisibleboy a răspuns:

Haha, baga-le-o pe gat dai in moassa.