| cryss81 a întrebat:

Voi mai beneficia de concediu de maternitate?
Pana la 16.07.2009 am fost in concediu de crestere a copilului. Din data de 17.07.2009 pana la 31.07.2009 m-au trecut in concediu fara plata, dupa aceasta data fiind angajata normal. Acum sunt iar insarcinata, am 22 de saptamani. Ar trebui sa nasc la sfarsitul lunii februarie 2010. Voi mai beneficia de concediu de maternitate avand in vedere ca in iulie am fost in concediu fara plata?

Răspuns Câştigător
| EUSIATIT a răspuns:

Nu te afecteaza acel concediu daca nu ai intrerupt activitatea. tinete cu dintii de serviciu pina cind vei naste sau mai bine zis pin ala 7 luni jumate cind ai drept sa intri in concediu de maternitate sanatate si sa ti dea domnu sa nasti un copil sanatos si sa te bucuri de el [ei] si de celalalt pe care il ai ok pa

3 răspunsuri:
miruna-apostol
| miruna-apostol a răspuns:

Vei beneficia de concediu de maternitate (126 de zile) pentru ca in ultimele 12 luni anterioare nasterii vei avea un stagiu de cotizare de cel puţin 6 luni.
Din pacate, nu vei putea beneficia de concediu si indemnizatie pentru cresterea copilului in varsta de pana la doi ani, deoarece nu vei indeplini conditia ceruta de lege ca in ultimul an anterior nasterii copilului sa realizezi timp de 12 luni venituri supuse impozitului pe venit, tocmai din cauza acelui concediu fara plata. Din ce motive ai fost in concediu fara plata? In cazul in care acest concediu ti s-a acordat pentru a participa la cursuri de formare profesionala din initiativa angajatorului sau la care acesta si-a dat acordul, atunci vei putea beneficia si de acest al doilea concediu, precum si de indemnizatie pentru cresterea copilului.
Ai suficient timp la dispozitie pentru a rezolva problema care o ridica acest concediu fara plata. Discuta deschis cu angajatorul tau acest aspect. Succes!

| damav a răspuns:

Da. Pierdeai acest drept daca intrerupeai contractul de munca

| ايرينا a răspuns:

Eu cred ca da.