| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt intr-o tara straina si lucrez acolo pentru o companie straina, trebuie sa platesc vreun impozit in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru venitul din munca nu trebuie sa platesti in Romania, vei plati acolo. In Romania platesti impozit doar pe imobilele detinute(terenuri si case), daca ai si pe masini (daca ai inmatriculate in Romania). Numai bine!

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Din câte ştiu eu doar acolo pentru că altfel se numeşte dublă impozitare. În EU se evită acest lucru.
" În mod normal, ţara în care lucraţi va impozita veniturile pe care le obţineţi pe teritoriul său.

Dacă aveţi domiciliul fiscal în altă ţară, ţara de reşedinţă v-ar putea impozita şi ea veniturile obţinute în ţara în care lucraţi.

Din fericire, unele ţări au încheiat acorduri fiscale pentru a evita dubla impunere. Acestea vă permit să deduceţi impozitul plătit în ţara în care lucraţi din impozitul datorat în ţara în care aveţi domiciliul fiscal. În alte cazuri, veniturile obţinute în ţara în care lucraţi sunt considerate neimpozabile în ţara în care aveţi domiciliul fiscal."

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Ioan te-a lamurit foarte clar. As adauga doar ca, pentru o minima precautie, n-ar fi rau sa platesti, IN ROMANIA, contributia la pensie si la sanatate. Nu se stie niciodata!

| Zazu a răspuns (pentru ardnaxur1961):

Contributia intra automat in baza de date computerizata a celor doua tari.Asta doar daca el nu are cetatenie dubla sau rezidenta in tara respectiva.In cazul in care munceste ca cetatean al UE cu rezidenta in Romania, datele se transfera.Dar, cum in orice loc pot exista nedumeriri, este bine sa ceara un formular special si certificat de catre Ministerul Muncii din tara respectiva, pentru a se justifica platile corespondente.

| daassh a răspuns:

Nu, dar trebuie sa te adaptezi taxelor si impozitele lor.Succes!

| Robert7186 a răspuns:

Pe bune? Deci ce intrevari... Nu platesti impozit decat daca detii ceva in Romania(terenuri, case, sau chiar masini cu numar de Romania), iar impozitul il vei plati unde lucrezi big grin Bafta. Funda?