| anonim_4396 a întrebat:

am un apartament in Romania si vreau sa il vand cu 30.000 euro.

Bun il vand, si banii ii pun intro banca din alta tara.

Trebuie sa platesc ceva impozit in Romania?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru transferul dreptului de proprietate vei plati un impozit, conform Codului fiscal, citez:
"ART.111.Definirea venitului din transferul proprietăţilor imobiliare din patrimoniul personal
  (1) La transferul dreptului de proprietate şi al dezmembrămintelor acestuia, prin acte juridice între vii asupra construcţiilor de orice fel şi a terenurilor aferente acestora, precum şi asupra terenurilor de orice fel fără construcţii, contribuabilii datorează un impozit care se calculează astfel:
  a) pentru construcţiile de orice fel cu terenurile aferente acestora, precum şi pentru terenurile de orice fel fără construcţii, dobândite într-un termen de până la 3 ani inclusiv:
  (i) 3% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  (ii) peste 200.000 lei, 6.000 lei + 2% calculate la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv;
  b) pentru imobilele descrise la lit. a), dobândite la o dată mai mare de 3 ani:
  (i) 2% până la valoarea de 200.000 lei inclusiv;
  (ii) peste 200.000 lei, 4.000 lei + 1% calculat la valoarea ce depăşeşte 200.000 lei inclusiv.
(6) Impozitul prevăzut la alin. (1) şi (3) se calculează şi se încasează de notarul public înainte de autentificarea actului sau, după caz, întocmirea încheierii de finalizare a succesiunii."
Dupa aceasta poti sa pui banii unde vrei. Nu mai platesti alt impozit in Romania.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Cumparatorul poate sa puna banii in cont, inaintea notarului?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seba2013):

Da, poate sa-ti puna, daca are atata incredere in tine si tu declari la notar ca ai primit pretul inainte de incheierea contractului. Oricum ar fi tu nu scapi de plata impozitului, notarul nu va face incheierea de autentificare si nu va inscrie contractul inainte de a plati impozitul.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

OK, de impozitul notariului stiu...m-am gandit ca exista si altfel de impozite, adica mai multe, daca ma intelegi.
Mersi de raspuns.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seba2013):

La vanzare-cumparare nu exista alte impozite, de altfel ti-am spus si in primul raspuns, respectiv chiar in ultima propozitie.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Ma gandesc ca o sa se bage si Banca.
Cumparatorul ma plateste de fata cu notarul, dar atunci cand ingreseaza banii in cont, trebuie facut cu o banca.

Acea banca, ma gandesc ca cere ceva impozite...

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seba2013):

La banca nu platesti impozite, banca iti ia comisioane si este cu totul altceva.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Asa este scuze.
Totusi stii daca banca ia comision?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seba2013):

Toate bancile iau comision de administrare a contului, pentru plati prin banca si pentru ridicarea de numerar, eu n-am auzit sa fie banci care sa-ti faca gratuit toate operatiile prin cont.
Pentru a iesi cu un oarecare castig trebuie sa infiintezi unul sau mai multe depozite, dobanda data de banca acopera comisionul si obtii si un oarecare castig.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Eu am un cont in Spania.
Vreau sa ingresez in contul din Spania.
Totusi acest ingres trebuie facut cu o banca intermediara.
Banca respectiva trebuie doar sa ingreseze suma in contul meu din Spania.
Nu cred ca ia comision pentru atat.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Seba2013):

Banca prin care transferi suma de bani o sa ia comision de transfer.

| Seba2013 a răspuns (pentru Ioandelasal):

OK, mersi frumos.

13 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Impozitul il platesti la notar in clipa in care faci actele de vanzare cumparare. Deci degeaba pui tu banii intr-un cont din strainatate, de impozit tot nu scapi

| Seba2013 a răspuns (pentru johnnny123):

Lasa ca vezi tu cum scap de impozit.
El o sa imi puna banii in cont, fara sa ii vand nimic.
Dupa aceea ii vand apartamentul gratis, fara bani.

Am glumit, big grin sensul nu este ca nu as vrea sa platesc, au am vorbit de strainatate, pentru ca aici stau eu, de aceea vreau sa imi `puna banii intr-o banca recunoscuta in tara in care stau.