| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt minor (16 ani ) si merg pe strada, si incep niste copii (12-14 ani ) sa te injure, sa te loveasca.
Poti depune plangere, avand in vedere ca esti monor si ei la fel?
Le face ceva?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti depune plangere, impreuna cu un parinte, dar nu o sa rezolvi mare lucru, minorii sub 14 ani nu raspund penal.
Eventual pot fi amendati parintii, pentru lipsa de supraveghere.

| JohnnyBi a răspuns:

Tu dpdv penal nu esti minor. raspunzi penal la fel ca adultii de la 16 ani.
http://e-juridic.manager.ro/......-3661.html
prevede codul penal vechi, la fel si cel nou.
foarte greu sa dovedesti si sa faci ceva in justitie pentru 2-3 palme primite. teoretic, poti depune plangere pentru loviri si alte violente, dar si cu martori si certificat medico legal (cam greu pentru 2 palme, trebuie sa ai urme vizibile de violenta) si abia faci ceva. raspunderea minorilor o vor avea dpdv penal ei (scoala de corectie, institutii), raspunderea civila (daca te constitui parte civila) va reveni alor lor.

pe scurt. ori vorbesti cu parintii lor, ori faci rost de martori si ti-o iei sa iei certificat ML, ori le rupi ochii cu bataia si ti-o iei tu de la ei. ori pur si simplu ii ocolesti. cel mai destept cedeaza primul

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| Cosminovici18 a răspuns:

Poti depune plangere iar parintii lor vor fi trasi la raspundere ei ca sunt minori nu au ce sa pateasca avand in vedere ca nici dosar penal nu le poate intocmi.

| sony32 a răspuns:

Cea mai buna solutie e sa le dai cate un sut in cur si o palma dupa ceafa