| anonim_4396 a întrebat:

Daca sunt proprietarului unui apartament si nu mai locuieste nimeni acolo (declarat la administrator), mai trebuie sa platesc ceva la intretinere? Nu am contoare la apa.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu sunt administrator la mine in bloc si am apartamente in situatia ta. Nu platesti cheltuielile care se repatizeaza pe persoana (apa rece sau calda din apartament, gaze, gunoi, curentul electric pentru lift), dar platesti chetuielile repartizate pe cota indiviza (cheltuieli care tin de apartament nu de persoana): salariile personalului, apa calda si rece folosita pe spatiile comune, service-ul liftului, fondul de reparatii, contributiile la reparatii majore, investitii). De asemenea platesti caldura care se repartizeaza in functie de suprafata utila a apartamentelor. Cheltuielile pe care le platesti sunt chetuieli de intretinere a apartamentului. De exemplu, prezenta unui lift functional in bloc creste valoarea proprietatii si de aceea platesti intretinerea si service-ul lui, dar nu platesti curentul elecric folosit de lift fiindca tu nu il utilizezi.

| selef a răspuns:

Din totalul cheltuielilor unele sume se impart la numarul de persoane si unele la numarul de apartamente. In apartamentele goale se pun sumele care se impat pe apartamente (ex:apa pluviala, curentul pentru iluminat pe scara, materiale de intretinere, si altele)

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca ai facut cerere de scadere, nu trebuiesa platesti nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu ca tot trebuie sa platesti o persoana.

| angelocezar a răspuns:

Daa, cheltuieli comune, apa, curatenie,...