| AndFoc a întrebat:

Am un apartament in care nu se mai locuieste de peste 13 ani, doar mai mergem din cand in cand ( odata pe an cred) sa varuim, sa facem curatenie [...] Si o ruda care locuieste deasupra noastra are o cheie, pentru a intra sa deschida geamul ( macar atat). Am avut ceva timp o familie cu chirie, a fost declarat, toate bune am mai incercat si cu altii, iar acum doi ani prin iarna am avut niste nepoti, i-am ajutat cu locuinta pentru ca erau la scoala, nu aveau unde sta si au stat acolo o iarna, vorbisem cu ei sa se duca sa declare, dar nu s-au dus dupa cand am aflat nu m-am mai dus nici eu ( prostia mea) si s-au dus vecini la asociatie ca vezi dom-le iar avem chiriasi si toate cele. Acum vine problema si inainte de a avea pentru prima data chiriasi si dupa ultimi trebuie sa plates la fiecare reparatie de la bloc, lumina de pe scara femeia de servici si mi se pare nefiresc sa platesc cand eu nu stau acolo si nu beneficiez de niciunul dintre servicii, iar partea care ma deranjeaza enorm e ca mai este un apartament in aceeasi situatie plecat dupa mine care nu plateste absolut nimic. Cum sa fac sa nu le mai platesc? M.am saturat sa am scandal cu cea de la asociatie si toate cele. Este normal sa platesc atata timp cat nu locuiesc acolo?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu are dreptate, este de rea credinta sau nu cunoaste prevederile legale.
Conform Normelor metodologice de aplicare a L.230/2007, aprobate prin HG 1588/2007, citez:
"  ART. 34
  Cheltuielile care sunt determinate de numărul persoanelor care locuiesc în condominiu şi nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de măsură se repartizează proporţional cu numărul de persoane care locuiesc sau desfăşoară activităţi în clădire în luna pentru care se calculează lista de plată şi reprezintă cheltuielile asociaţiei pentru: apă rece, caldă şi canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcţionarea instalaţiilor comune; colectarea deşeurilor menajere, vidanjare."
Fata de aceste prevederi rezulta foarte clar ca aceste cheltuieli nu se pot calcula daca nu locuieste nimeni in apartament.
Depune o cerere scrisa la asociatie si solicita scutirea de plata acestora, indica si prevederea pe care ti-am citat-o.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai facut cerere la asociatie sa nu platesti?
Te pot scuti doar pentru cheltuielile calculate dupa numarul de locatari.

| AndFoc explică (pentru Ioandelasal):

De fiecare data cand ma duc sa incerc sa ii spun frumos ca nu doresc sa platesc pentru ca NU LOCUIESTE NIMENI cea de la asociatie are gura mare ca vai de mine ea nu vine sa vada cand sunt eu acolo si cand nu happy Adica nu stau de 15 ani ( am calculat) acolo dintre care in total doar 1 an sa stat cu chirie... Nu prea ai ce sa stai sa vorbesti cu ea. Astazi cand i.am spus ca este imposibil ca apartamentul sa fie nelocuibil si totusi eu sa platesc, mi-a zis sa ma interesez pentru ca e normal.

| AndFoc explică (pentru Ioandelasal):

Cu toate astea, ce mi-ar ramane de platit daca la numarul de persoane care locuiesc va fi trecut 0?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndFoc):

Va trebui sa platesti restul cheltuielilor, respectiv cele calculate in functie de suprafata apartamentului si cheltuielile cu reparatiile la bloc.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AndFoc):

Nu are dreptate, este de rea credinta sau nu cunoaste prevederile legale.
Conform Normelor metodologice de aplicare a L.230/2007, aprobate prin HG 1588/2007, citez:
"  ART. 34
  Cheltuielile care sunt determinate de numărul persoanelor care locuiesc în condominiu şi nu pot fi individualizate pe fiecare proprietar pe baza unor dispozitive de măsură se repartizează proporţional cu numărul de persoane care locuiesc sau desfăşoară activităţi în clădire în luna pentru care se calculează lista de plată şi reprezintă cheltuielile asociaţiei pentru: apă rece, caldă şi canalizare; combustibil pentru prepararea apei calde de consum; energia electrică utilizată pentru funcţionarea instalaţiilor comune; colectarea deşeurilor menajere, vidanjare."
Fata de aceste prevederi rezulta foarte clar ca aceste cheltuieli nu se pot calcula daca nu locuieste nimeni in apartament.
Depune o cerere scrisa la asociatie si solicita scutirea de plata acestora, indica si prevederea pe care ti-am citat-o.

| express11 a răspuns:

Ca propietar platesti chiar daca nu stai urmatoarele-lumina scara, reparatii comune din bloc, femeie de serviciu, salariu administrator.mai platesti si caldura iarna normal.se numeste cota indiviza.gasesti pe google ce inseamna, si ce cuprinde. daca este cineva care nu plateste, te duci la administrator, si-i explici ce este cu cota indiviza, si ca trebuie sa o plateasca toti locatarii.cota indiviza se plateste in functie de marimea apartamentului, daca pe scara sunt apt., cu mai multe camere vor plati mai mult.

| AndFoc explică (pentru express11):

Am fost azi la cea de la asociatie si i.am spus ca nu mi se pare normal ca ap 2 nu plateste pentru ca nu locuieste, iar eu trebuie sa platesc. Ce raspuns am primit? "Domnul este plecat de tot", pai si ce? eu nu sunt plecata de tot? m-am mutat de atatia ani...

| express11 a răspuns (pentru AndFoc):

Te pacaleste.ii spui de cota indiviza si de legea locatarilor, si-i mai spui ca te duci la primarie si risca o amenda.http://www.ziare.com/......i-1083985; http://www.euroavocatura.ro/......a_230_2007