| Mia10 a întrebat:

Daca tatãl meu are 41 de ani de muncã și acum are 59 de ani, s-ar putea pensiona? Sau trebuie sa mai astepte pana la varsta de 60 de ani pentru a iesi la pensie anticipatã? Dupã o analizã a dosarului acum cativa ani i-au cerut sa revinã abia când împlinește varsta de 60 de ani. Astfel, as dori sa stiu dacã se poate pensiona mai repede.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se poate pensiona acum, nici macar cu pensie anticipata partiala, deoarece nu indeplineste conditia de varsta, respectiv sa fi implinit cel putin 60 de ani.
Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 62.(1)Pensia anticipată se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat un stagiu de cotizare cu cel puţin 8 ani mai mare decât stagiul complet de cotizare prevăzut de prezenta lege.
ART. 65.(1)Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani."

| Mia10 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, mulțumesc!