| LaviniuA a întrebat:

Daca tot primesti mailuri de marketing de la o firma, desi esti dezabonat, ce poti face dpdv legal?
Exista legi pentru asa ceva?

3 răspunsuri:
| mi25 a răspuns:

Spam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Și eu pățesc la fel, deși m-am dezabonat, dar tot primesc e-mail-uri. Adelina de la booklist spre exemplu, deși nu am interacționat niciodată cu site-ul lor, dar de vreo 2 ani încoace primesc e-mail din partea lor care conțin si RE in subiect ( vezi Doamne, ca cineva a dat reply la un email trimis de bine). Le-am băgat în spam, dar și asa este enervant pentru ca m-am dezabonat de la newsletter și tot degeaba. Mai este un site ( un magazin online) de unde odată am cumpărat ceva si cu toate ca am cerut sa fie stres email din newsletter, ei nu au făcut asta. Am setat spam, dar după nu știu cât timp ei schimba adresa de e-mail și așa ca ajung sa găsesc mesaj în mesajele recente. Practic nici nu citesc, șterg direct. Spam direct.

| Kren a răspuns:

Le trimiți un mail în care le ceri să înceteze practica asta, în caz contrar urmând să te adresezi ANPC.
Dacă îți ignoră cererea, faci sesizare către ANPC și ai și dovada faptului că le-ai cerut să nu-ți mai trimită mail-uri tip advertise