| anonim_4396 a întrebat:

Daca trebuie sa merg intr-o localitate aflata in carantina, Pentru motivul: asigurarea de bunuri la persoane varstnice Insa Nu ma incadre la orarul stabilit de lege, eu fiind sub 65 si doresc sa fac cumparaturi in orele dedicate persoanelor batrane, mai pot merge sau o sa am probleme la magazine, supermarketuri sau cu politia?
"pentru persoanele cu vârsta de peste 65 de ani în intervalul 10:00 - 13:00, iar pentru persoanele cu vârsta mai mică de 65 de ani în intervalele orare 06:00 - 10:00, respectiv 13:00-20:00; "

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Observ ca in Romania nu se respecta categoria de varsta si intervalul orar alocat acestora. Unii merg la magazin cand isi amintesc, fara sa mai tina cont de reguli. Vanzatorii / oamenii de la paza si protectie ar trebui sa fie cei care sa asigure accesul doar persoanelor vizate in intervalul orar stabilit.
Chiar faci cumparaturi pentru un batran, poti merge la magazin doar intre orele stabilite pentru cei cu varsta de sub 65 de ani.