| anonim_4396 a întrebat:

Daca un baiat care tot are treaba cu mine,este batut de cativa prieteni de-ai mei sa spunem in afara scoli, mie poate sa mi se scada nota la purtare sau altceva?(Sa nu se creeze vreo confuzie, nu a fost nimeni baut, intreb doar asa laughing )

11 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Dacă se află că respectivi au fost puşi de tine, normal că-ţi va scădea nota.

| SamSon a răspuns:

Pai, nu inteleg de ce trebuie sa va bateti neaparat, dar probabil la varsta voastra, bataia e singura solutie. In afara scolii, practic, nu mai are treaba scoala, ci politia si cei angajati de catre stat sau firme private de protectie. Logic, nu ar trebui sa ai vreo treaba, dar fiind prieten/a cu ei, sigur o sa fi bagat/a-n oala cu ei.

| SimonaNicoletaღ a răspuns:

Pai daca bataia se intampla dupa programul scolar, in drum spre casa profesori nu au ce sa-ti faca. Numai raspund ei de tine. '
*-*

| Brâncuşi a răspuns:

Salut, eşti dur, problemele se rezolvă altfel şi înafară şcolii dacă tot eşti băiat batete singur, şi el poate are alţi prieteni de aceea sunt sute de bătăi şi crime mai ales din cauza fetelor, mereu am fost învingător nu laş nu pot spune că nu m-am bătut niciodată dar dacă e o problemă nu rezolvi nimic cu pumnul aşa că o puteţi rezolva în alt fel şi da nota ţi-o poate scădea şi poate depune plângere nu e de joacă cu vorba bună rezolvi tot.
O seară bună!

| xBya a răspuns:

Ce se intampla in afara scolii nu e treaba profesorilor si punct.

| AlleSss a răspuns:

Heiii.
Pai. Am patit-o, dar m-am cam luat la cearta cu prietenii. Eu una nu vroiam sa "il bata".
Dar, daca ii rogi tu sa il bata si vor afla profesorii, vei suporta consecintele.

Sper ca te-am ajutat! happy

| NevastuicAaA a răspuns:

Tu esti unul de ala smecher da langa prieteni.
Cu smecheria asta nu ajungi nicaieri.
Gandeste-te ca acea persoana poate are si el alti prieteni care te pot prinde pe tine "la colt".
Sincer, comportamentul asta este specific cocalarilor si tiganilor.Aia sunt mari smecheri dar cu satra dupa ei.
Veziti de treaba ta.
Daca este din cauza dragostei.Doar pitipoancele suporta smecheri de astia.

| TheDarkDragon a răspuns:

Nu stiu, acum depinde de profesori sau de director/directoare.De exemplu la mine, cei care sunt vinovati foarte tere, nu patesc nimic, dar cei care fac numai o prostie, cat o fi ea de mica, le-o scade..., dar nu stiu ce sa zic, in cazul tau..., ti-am zis, depinde de director si profesori

| Anduta_1569 a răspuns:

Atata timp cat acel "accident" s-a petrecut dupa orele de curs si atata timp cat s-a petrecut in afara incintei scolii, nu mai are treaba cu scoala, deci, nu te speria, ar fi absurd sa-ti scada nota la purtare pentru prostia altora!
Numai bine!

| Afa_Ceri_Cata_Log_1984 a răspuns:

Ok, nu fac comentarii de alta natura pentru ca nu ma intereseaza situatia ta. Strict legal - daca atunci cand spui ca INDIVIDUL "are treaba cu tine" te referi la faptul ca iti creaza probleme, te bate, te hartuieste sau mai stiu eu ce - e de competenta politiei. Sigur, multi vor spune ca politia e o bataie de joc in Romania si probabil au dreptate - dar ai in acelasi timp datoria sa te prezinti si sa faci o plangere, iniferent de rezultat. Apoi, sigur, neoficial, daca nu se rezolva nimic si poti sa-i administrezi "ceva training de specialitate" in afara scolii, prin diversi prieteni "traineri" - cine te-ar putea critica - la o adica nu ai inceput tu. Banuiesc. Scoala nu are nici o treaba in afara curtii proprii si a orelor de program, si chiar daca ar avea, nu iti pot scadea nota la purtare fara un motiv intemeiat, iar implicarea ta trebuie demonstrata - ceea ce e foarte greu daca ai grija sa nu te expui inutil. Asta inseamna sa nu participi la Training. Cred ca discretia e cuvantul de ordine in orice ai face. Gandeste bine lucrurile, si incearca sa iei o decizie la rece, nu sub influenta vreunui moment, oricare ar fi aceasta decizie. Numai bine!

| klimassan a răspuns:

Frate n-are ce sa iti faca in primul rand negi zici ca nai nici o legatura si pana la urma n-are ce sa-ti faca spun din experienta.