| kento a întrebat:

M-am batut cu un coleg din mai multe motive dupa ore departe de scoala a fost si el de acord si acum vine cu parinti la scoala poate sa-mi scada nota la purtare a fost in afara scolii si multa vina are el si ap toata clasa tine cu mine?

Răspuns Câştigător
| andreikol a răspuns:

In primul rand nu trebuia sa va luati la cearta, ci sa rezolvati problema prin COMUNICARE.
Intr-adevar, cum zice si izabella03, daca nu a fost in jorul scolii nimeni nu are ce sa iti faca, in schimb parintii tai te-ar putea pedepsii.

Imi dai si mie fundita?:* plz :* big grin

3 răspunsuri:
| Hmmmm a răspuns:

Daca nu a fost in jurul scolii si in timpul scolii nu poate sa iti faca nimeni nimic.
uite vezi? de asta le zic eu mereu oamenilor sa se calmeze pentru ca violenta naste violenta si probleme mult mai grave pe viitor.
data viitoare incearca sa iti controlezi pornirile de genul asta si incearca sa iti rezolvi problemele discutand, nu cu pumnul.

| LoveStoned a răspuns:

Bun raspunsul Izabelei, dar daca esti atacat, vorba aia: decat sa planga mama, mai bine plange masa. Una peste alta, ai mai multe posibilitati de abordare:
1. daca nu au fost martori, nu l-ai batut tu.
2. el te-a agresat si ai dat de frica. (auto-aparare)
3. asa cum a spus si Iza, fiind in afara scolii, NU au niciun drept sa-ti scada nota la purtare.

| kento explică:

Pai eu nu am vrut dar el ma atacat sa zic asa si m-am aparat da nu se oprea si i-am dat si eu una si l-am terminat