| numesiprenume0 a întrebat:

Dacă un cetățean român cu handicap se mută pe o perioadă de un an în Germania îi sunt recunoscute drepturile că persoana cu handicap? Unde se poate adresa pentru recunoașterea lor? Servicii disponibile in română. Ofer funda.

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La parcări de exemplu, ai toate drepturile ca in românica (?!) dar să capeți bani doar că faci o vizită chiar și de un an, n-aș-prea-crede

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. Drepturile de persoană cu handicap sunt în conexiune cu un sistem de asigurări sociale, la noi, CAS. Ca să ai statut de handicap acolo trebuie să fii înscris în primul rând în sistemul lor de asigurări sociale. Dacă nu ești cetățean german, nu ai cum.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nicaieri, nu il asteapta nimeni in Germania, ăla se duce pentru avantaje materiale, o sa i dea nemtii pixul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu esti cetatean german si nici rezident, nu.