| anonim_4396 a întrebat:

Daca un om a fost condamnat la x ani de inchisoare, iar el,, fuge" intr-o tara care nu-l extradeaza si sta dublu durata sentintei, este adevarat ca la venirea in tara condamnarea se va anula?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este chiar asa, de altfel executarea unor pedepse nici macar nu se prescrie.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 161.Prescripţia executării pedepsei
(1) Prescripţia înlătură executarea pedepsei principale.
(2) Prescripţia nu înlătură executarea pedepselor principale în cazul:
a) infracţiunilor de genocid, contra umanităţii şi de război, indiferent de data la care au fost comise;
b) infracţiunilor prevăzute la art. 188 şi 189 şi al infracţiunilor intenţionate urmate de moartea victimei.
(3)Prescripţia nu înlătură executarea pedepselor principale nici în cazul infracţiunilor prevăzute la alin. (2) lit. b) pentru care, la data intrării în vigoare a acestei dispoziţii, nu s-a împlinit termenul de prescripţie a executării.
  ART. 162. Termenele de prescripţie a executării pedepsei
(1) Termenele de prescripţie a executării pedepsei pentru persoana fizică sunt:
a) 20 de ani, când pedeapsa care urmează a fi executată este detenţiunea pe viaţă sau închisoarea mai mare de 15 ani;
b)5 ani, plus durata pedepsei ce urmează a fi executată, dar nu mai mult de 15 ani, în cazul celorlalte pedepse cu închisoarea;
c) 3 ani, în cazul când pedeapsa este amenda.
(2) Termenele prevăzute în alin. (1) se socotesc de la data când hotărârea de condamnare a rămas definitivă."

| sierra1 a răspuns:

Care ziceai că e motivul că a luat x ani?

| Alexiavln2 a răspuns (pentru sierra1):

Bataie si furt de la pers batuta

| sierra1 a răspuns (pentru Alexiavln2):

Vezi ART. 162 b - cum zicea colegu'

| Brizbriz a răspuns:

Depinde de tara, depinde de legi, DEPINDE DE CRIMA

ai furat de la banca Rusiei, fugi in Romania, te pupacesc toti, manca-l-ar mama ca a "confiscat" de la rusi

ai omorat pe cineva in SUA, STIU SIGUR, ca, omuciderea nu se prescrie NICIODATA, si nici inchisoarea

LE la americani legea e chiar IMBECILA, imagineaza-ti asta: esti condamnat nevinovat la inchisoare, fugi ca sa iti dovedesti nevinovatia, apoi te duci la inchisoare pentru ca ai fugit de la inchisoare, unde NU AVEAU NICI UN DREPT SA TE BAGE *NEVINOVAT*

| Iuli122122 a răspuns:

De unde anulare? Poate se triplează, ori pe viață. rolling on the floor