| σανδθ_αλε_1998 a întrebat:

Daca un tată stă cu o femeie,gen concubini si face un copil,iar tatăl pleacă cu acel copil fara a avea custodia copilului facuta, intra la răpire?

5 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Atat tatal cat si mama (din certificatul d nastere) au dreptul de a stabili domiciliul copilului. De obicei acesta nu poate fi modificat aiurea. Treci pe la Politie si intreaba ce pot sa faca ei pentru tine.

| lpavel a răspuns:

Binenteles! Mai mult ca sigur!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă nu tatăl sau tutorele legal al copilului și pleacă cu el fără acordul sau anunțarea mamei, da, e răpire.

| ishallhelpyou a răspuns:

Teoretic, da, atâta timp cât se face fără consimțământul mamei.

Răspuns utilizator avertizat