| anonim_4396 a întrebat:

Daca vecinii mei vin cu politia iar acestia constata ca nu fac absolut nimic decat ma uit la tv noaptea pentru ca nu am somn, imi pot da amenda? E absurd

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Depinde cat de tare ai dat sonorul, de il aud si vecinii.
Conform L.61/1991, republicata in 2014, citez:
"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

| darrio2007 a răspuns:

Vecinii nu vin degeaba.Inseamna ca faci galagie noaptea la ore nepotrivite.Cu un avertisment tot te alegi.Prima data. Daca esti recalcitrant si continui te alegi si cu amenda.Tu nu stii cand poate veni cu ei.Si daca faci galagie aud si politistii.Nu te juca.

| PopescuMaria12345 a răspuns (pentru darrio2007):

Credeti ma ca nu am pus degeaba intrebarea. Domnul vecin este politist si cred ca daca ar vrea ar putea oricand sa cheme pe cineva sa ma amendeze dar este constient ca nu are motiv. Sta prost cu nervii asta e problema. Ba chiar mi a recomandat nici sa nu mai merg noaptea prin casa. Si daca am nevoie la toaleta ce fac? Intrebarea am pus o preventiv pentru a sti cum sa actionez.

| darrio2007 a răspuns (pentru PopescuMaria12345):

Ok.Acum am inteles.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Imi inchipui ca nu vin ei cu politia la usa doar pentru ca tu te uiti la TV

| PedoBarbie a răspuns:

Bună!
Doar dacă nu faci zgomot e absurd. Dacă faci vine poliţia.
Pa!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca nu dai tv la maxim si nu bagi ceva boxe sa-i trezeasca din somn, nu are ce sa-ti faca nimic.

| ForevărTughedăr69 a răspuns:

Nu au ce iti face pentru ca te uiti la tv.

| Haze_Roby_1995 a răspuns:

Daca nu faci gălăgie, nu se intampla nimic

"ART.2.Constituie contravenţie săvârşirea oricăreia dintre următoarele fapte, dacă nu sunt comise în astfel de condiţii încât, potrivit legii penale, să fie considerate infracţiuni:
26) tulburarea liniştii locatarilor între orele 22, 00-8, 00 şi 13, 00-14, 00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora;"

Oricum, prima dată scapi doar cu avertisment.