| 1Chris1 a întrebat:

Daca ne-a gasit politia intr-un bar, noaptea dupa 12, si ne-au luat numele+data nasterii ca nu aveam 18 ani, inseamna ca vom primi amenda? daca da, cand, cum si cat. Mersi!

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Voi nu veti primi nici o amenda, n-ati savarsit nici o contraventie.
Amenda pot primi parintii (daca voi aveti sub 16 ani), pentru lasarea fara supraveghere sau personalul barului daca v-ar fi servit cu bauturi alcoolice.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Probabil vor primi parintii avand in vedere ca nu sunteti majori

| 1Chris1 explică (pentru suntserios):

Eu stiam ca de la 14 ani in sus cu totii raspundem penal. Si inca ceva, chiar putem lua amenda, daca ne-au scris pe o foaie doar numele si data nasterii? Fara buletine, domiciliu, sau altceva?

| Krueger a răspuns:

Nu ei nici o amenda, daca era o amenda, trebuia sa semnezi!

| lungumihai69 a răspuns:

Depinde ce bafta ai s-i ce gabor gasesti FAPTA este prevăzută de Legea nr.61/1991 m+r, art.3, pct.23 și sancționată de Legea nr.61/1991, art.4, alin (1), lit,, e" cu amendă de la 100 – 500lei.
Contravenientul este minor și atunci punem în aplicare prevederile O.G nr.2/2001 art.11, alin (3) și rezultă:
-un cuantum de la 50 – 250 lei(100 -500 se reduc la jumătate) prin urmare sancțiunea trebuie să fie între 50 și 250 de lei. bafta, nu mai intra in baruri fa-ti damblaua acasa cu prieteni

| TeAjut12 a răspuns:

Nu primesti nimica doar au vrut sa te sperie laughing pe mine de 2 ori mau prins si n-am patit nimica laughing in primul rand trebuie sa se przinte cine is ca daca nu nu pot sa-ti faca nimica ca zic ca aia nu is politisti si nu le dau nimica trebuie sa arete un act ceva sper ca te-am ajutat big grin

| DurexForKids a răspuns:

Daca nu ati facut prostii sau alte chestii nu. Daca ati stat ca persoanele civilizate nu.

| 1Chris1 explică (pentru DurexForKids):

Treaba e ca ne-am jucat biliard, si dupa ce am terminat, eram langa biliard, dar nu juca niciunul, si atunci au intrat, dar nu ne-au prins jucand.

| DurexForKids a răspuns (pentru 1Chris1):

Atunci. Nu mi-se pare nimic in neregula.