| anonim_4396 a întrebat:

Daca vecinul ti-a omorat pana acum doua pisici si un caine (stau la curte si au sarit gardul la el), ce poti face, din punct de vedere legal?

17 răspunsuri:
| mariazet45 a răspuns:

Daca acel caine ar fi muscat un copil ce ar fi trebuit sa faca vecinu din punct de vedere legal? Fa gardu cat mai inalt pentru caine iar pentru pisici asta e, cred ca a pus ceva otrava si au mancat si ele. Incearca sa discuti omeneste cu el pentru ca la curte cei mai importanti sunt vecinii, se pot intampla multe in viata si pana sa vina o ruda, daca te intelegi cu vecinii e cel mai bine. Spun acest lucru in cunostinta de cauza, daca nu venea o vecina la mama mea si nu ma anunta imediat ca a facut o criza de inima acum eu as fi fost in doliu. Icearca o conciliere se mai intampla la nervi, vina poate fi a amandurora.

| Parintele a răspuns:

Reclamatie la politie. Il dai in judecata...cred.Ptr pisici..Ptr caine ....mai greu..cred.

| machupicchu a răspuns:

Cu dovezi... poti face plangere penala... si ca sa ai reusita in a ti se acorda despagubiri... apeleaza la avocat. el va reusi sa gaseasca o incadrare ca pentru cauze umane...

| fabiola a răspuns:

Dpv legal nu poti face nimic daca nu ai dovezi! Eu as discuta cu acesta si l-as intreba fara sa ma cert ce are de nu ne putem intelege ca niste buni vecini. I-as spune ca nu se stie cand avem nevoie unul de altul si intelegerea si armonia ne ajuta mult mai mult decat rautatea si dusmania.

| Kyky a răspuns:

La asa ceva nu ma prea pricep, dar sa stii ca ar fi o solutie buna sa incerci sa-ti faci gardul in asa fel incat sa nu mai poata ajunge in curtea sa. Daca stam sa ne gandim logic, acel vecin este pe proprietatea lui si poate face cam ce doreste. Bineinteles ca asta nu inseamna ca are dreptate sau ca este normal sa faca asa ceva, dar ca sa eviti viitoare conflicte cu el, trebuie sa rezolvi cu gardul, daca spui ca aceasta este problema.
Succes!

| dispe a răspuns:

E normal sa faci reclamatie la politie. Cred ca te vor intreba cum dovedesti ca el a fost nemernicul care a facut asta. Daca iti permiti pun camere de luat vederi si poti vedea din casa pe monitotul pc tot. Poti sa si inregistrezi cand nu esti acasa.

| jkjhcshbbzmb a răspuns:

L-as impushca folosind manu stiui rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

l-as da in judecatawinking si asa cere daude pentru pretul a 800 de pisici de rasa rolling on the floor + pentru 10 caini canne corso.sa se invetze minte rolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floorrolling on the floor

| Brigitta a răspuns:

Nu are voie sa omoare animale. Ale oricui ar fi.
Daca le-a omorat intentionat poate face puscarie sau plateste. Eventual daca poti dovedi ca erau ale tale animalele ar fi si mai bine; daca ai carnetul animalelor. Nu conteaza ca erau in curtea lui.
Un prieten a patit la fel. S-a dus la politie. Este lege pentru protectia animalelor.

| Brigitta a răspuns:

Poate fi sanctionat indiferent daca acele animale erau proprietatea cuiva sau nu (m-am mai interesat).
Ce ma enerveaza oamenii astia!

| casperboyy a răspuns:

Da cand va aud cu politia. Aveam un vecin la tara taia cainii cu cutitul de transat a taiat la caini pana cand a murit de cancer la gat...si mai spune lumea ca nu exista dumnezeu. Da in afara probabil ca ar face puscarie la noi te duci la politie or sa rada astia de tine ce mah un catel pai noi nu ne deplasam nici pentru oameni. Incearca sa rezolvi gardul daca ii omoara la el sau ai putea sa il sperii daca montezi niste camere false de luat vedere din acelea care sunt de forma nu trebuie sa stie el ca sunt de jucarie. Vorbesti si tu cu handicapat te vaiti zici ca ai vorbit cu un prieten avocat si ca ai auzit de o lege noua daca iti trebuie dovezi si ca vrei sa vezi cine face din astea ca daca il prinzi il omori...bla bla. Imi pare rau ca ai vecini cretinopati...

| maria4320 a răspuns:

Niciodata n-o sa se schimbe ceva daca suntem asa de toleranti si inconstienti.Trebuia sa mergi prima data la politie si sa faci plangere. Exista legea pentru protectia animalelor si cei de la politie sunt obligati sa te ia in considerare. Cel mai greu e sa depasim mentalitatea unora care vad animalele ca pe niste bestii.Cu cata nonsalanta spui si tu,, mi-a omorat doua pisici si un caine"...clar ca n-o sa ne schimbam nici noi si inca trei generatii dupa...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bate vecinul

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Sa chem politia

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Il injuri de mama pana te da la politie pierzi procesu faci puscarie evadezi iti treiesti viata pe strazi si cand gasesti oameni ii omori

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ii omori si tu cainele. Si daca are ceva de zis... Ii dai perversa laughing))

| dona a răspuns:

Ai grija, sa nu mai sara gardul - moral; legal - te adresezi organelor abilitate.