| AlexDFY a întrebat:

Daca vreau sa ma mut la alt liceu, de ce acte am nevoie? Si cum fac rost de ele? Daca liceul la care vreau sa ma mut este din alt judet trebuie sa mai am si alte acte?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru inceput este nevoie sa depui doar cererea de transfer, daca esti minor semnata si de un parinte.
Daca se aproba transferul atunci liceul de transfer va solicita dosarul tau de la actualul liceu.

| AlexDFY explică (pentru Ioandelasal):

Si dupa ce se aproba ce trebuie sa fac?

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ioandelasal):

Dupa aprobarea transferului te duci, la inceputul scolii, la noul liceu.
Atentie, daca schimbi profilul, va trebui sa sustii examene de diferente, la materiile care s-au facut in liceul de transfer si tu nu le-ai facut in actualul liceu.

| AlexDFY explică (pentru Ioandelasal):

Pare foarte simplu dupa cum explici, dar e asa si in realitate?

| Ioandelasal a răspuns (pentru AlexDFY):

Sigur ca este asa. Bineinteles trebuie sa indeplinesti conditiile de transfer si sa ti se aprobe transferul de catre CA, acesta nu este obligat sa-l aprobe.