| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o intrebare daca am o pensie de urmas si vreau sa fac seralu pot sa mai primesc pensia de urmas?
ps.Am 17 ani si sunt la profesionala ultimul an! si daca fac seralu mai primesc pensia aia?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai primesti, conform L.263/2010, privind pensiile publice, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. Pensia de urmas se primeste pana la 26 de ani daca continui studiile.