Întrebare recomandată | xr0sioRx a întrebat:

Am si eu o problema, sunt clasa a 9-a si doamna diriginta ne-a spus ca anul acesta se fac inscrieri la profesionala.
Mama mi-a spus ca pot sa termin liceul sau sa ma duc la profesionala, e alegerea mea insa nu stiu ce sa fac. Daca termin liceul nu stiu ce o sa fac dupa, facultate nu o sa fac sigur, asa ca la profesionala este mai bine, invat o meserie, cat timp sunt la scoala primesc si bani insa vreau sa stiu cam ce ar fi mai bine sa fac. Multumesc daca ati citit tot.

Răspuns Câştigător
| AleCSa05 a răspuns:

Dupa parerea mea, asteapta pana in clasa a12a i-a bacul iar apoi aplica la o postliceala. zic eu, vei fi mai bine vazut de presupusii angajatori [cand va fi cazul](deoarece : ai 12 clase terminate, bacul + specializare) asta este parerea mea, acum depinde de tine ce decizie vei lua.

13 răspunsuri:
| neutrino a răspuns:

Daca esti capabila, atunci termina liceul, daca nu, mergi la profesionala.

| cristimihailov a răspuns:

Liceul iti da o sansa mai departe.

| xr0sioRx explică:

Multumesc de raspunsuri, m.am gandit si cred ca o sa termin liceul, poate o sa am si eu sanse pe viitor sa ma angajez undeva... happy

| BACKaLx a răspuns:

Termina liceul ca-ci e mai bine

| nyko98765 a răspuns:

Eu zic sa termini liceul (daca esti capabil/a) o meserie o poti invata si pe parcurs, iar daca vrei sa te angajezi undeva la o meserie de grad mai mare nu te intreaba daca ai profesionala ci dc ai liceul, dar cred ca tu stii mai bine ce trebuie sa faci laughing

| Ramoneluu a răspuns:

Liceul mai intai

| vavitza a răspuns:

Salut, parerea mea e sa mergi in continuare la liceu. Te pui pe invatat putin, iei bacul si pe urma faci niste cursuri sau ce vrei tu, ai mai multe posibilitati. Dar daca o sa mergi la profesionala, nu mai ai atat de multe posibilitati. Poate esti putin dezorientata in acest moment, dar crede-ma ca nu o sa iti para rau. Pe zi ce trece lumea avanseaza in toate si fara un liceu nu o sa poti face prea multe lucruri! Iti doresc mult succes si spor la invatat!

| ClaudiuIasi93 a răspuns:

Salut, iti spun din propria experienta :
Profesionala = 2mil pe luna, primul an 3-4 luni carte restul practica.
Al doilea an = 2-3 luni carte restul practica.
Cand ai terminat profesioanala poti continua cu seral sa faci 13 clase.
Primesti diploma de 10 clase + diploma profesionala
Daca nu iti place cartea poti face profesionala.

| r1NoVaCu a răspuns:

Uite, eu zic sa alegi liceul pentru ca dupa ce il termini ai mai multe sanse la bacalaureat, poti sa iti gasesti loc de munca mai usor, in schimb la profesionala intr-adevar inveti meserie dar..., nu e asa bine ca la liceu.De acum este algerea ta ce vei face, sper sa alegi cu capul!

| alextoparcean1997 a răspuns:

Mai bine liceul depinde si ce liceu iestewinking

| cantca a răspuns:

Salut,as crede ca cel mai bine ar fi sa te duci la scoala profesionala daca tu doresti dar dupa parerea mea ai facut o alegere foarte buna

| Aℓexαηđŕα a răspuns:

Buna si eu sunt a noua si vreau sa ma duc la Colegiu, parerea mea e tot sa te duci la o profisionala.Vezi tu stii mai bine ce e bine pentru tine!

| EpsyLoN a răspuns:

Eu iți sugerez sa continui liceul, ca am trecut si eu prin asta si stiu foarte bine cum este.Si in mare parte din fostii mei colegi care sa-u transferat la profesionala le pare rau si acum.Si in timp ce faci profesionala nu poti sa te intorci inapoi la liceu.La ce profil esti?