| jussto a întrebat:

Salutari.Ce stiti,in cazul in care primesc bursa sociala(de urmas mai exact) pana termin liceul,iar in cazul in care nu urmez o facultate imediat ci doar dupa un an, mai pot beneficia de bursa? Mai pot face dosarul pentru a obtine din nou dupa o pauza de un an? Multumesc!

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, o sa primesti, pana la terminarea facultatii dar nu mai mult de 26 ani, conform L.263/2010, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Bursa sociala si pensia de urmas sunt lucruri diferite, nu exista bursa sociala de urmas.
Pensia de urmas se acorda pana la 16 ani sau pana la cel mult 26 de ani dar numai daca se urmeaza studii - liceale si superioare, pe timpul cat nu studiezi nu se mai acorda.
Bursa sociala se acorda tot pe timpul cat urmezi studii si indeplinesti conditiile de acordare.

| jussto explică (pentru Ioandelasal):

Dar daca intrerup studiile in sensul ca dupa liceu nu merg imediat la facultate, ci peste un an.automat eu nu voi mai primi timp de un an.intrebarea exacta este daca o sa mai pot primi pensie de urmas cand incep facultatea la anul dat fiind faptul ca am intrerupt studiile. mersi

| Ioandelasal a răspuns (pentru jussto):

Da, o sa primesti, pana la terminarea facultatii dar nu mai mult de 26 ani, conform L.263/2010, citez:
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;
c) pe toată durata invalidităţii de orice grad, dacă aceasta s-a ivit în perioada în care se aflau în una dintre situaţiile prevăzute la lit. a) sau b)."

| Fatamuntilor a răspuns:

E vorba de pensia de urmas?

| jussto explică (pentru Fatamuntilor):

Da

| Fatamuntilor a răspuns (pentru jussto):

Mergi la secretariatul liceului si intrebi ce acte iti trebuie.Le trimiti la Casa judeteana de Pensii.pe langa toate astea va trimiti in fiecare an adeverinta de la liceu / facultate precum ca urmezi studii in fiecare an. Pensia o primesti pana la 25 de ani, indirent de durata studiilor.
Pe perioada cat nu studiezi, normal ca nu primesti bani pentru ca nu studiezi.

| dorynn2013 a răspuns:

Daca mergi la facultate la zi! o sa primesti in continuare pensia de urmas! dar trebuie sa reinoiesti dosarul sau ceva de genul! funda? big grin

| jussto explică:

Eu as vrea sa stiu daca de ex, acuma am terminat liceul, pan acuma am primit pensiede urmas.Anul asta nu voi merge la facultate ci anul viitor pe vremea asta. Deci, mai am sanse sa obtin acel drept chiar de nu am mers imediat la facultate? MUltumesc