| mada4u a întrebat:

Daca vreau sa vand ceva pe net (de genul unui magazin online)am nevoie de vreo autorizatie? Adica e legal? Multumesc

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ai nevoie de o firma, in forma juridica prevazuta de OUG 44/2008 ori L.31/1990, avand ca obiect de activitate comert online. Du-te la Oficiul Registrului Comertului din judetul tau si afli tot de ce ai nevoie si costul infiintarii firmei. Succes si numai bine!

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Domnu' Ioandelasal ti-a dat raspunsul corect. As vrea sa-l contrazic, dar are dreptate laughing

| Leandro a răspuns:

Ca sa vinzi ceva mai poti sa-ti faci un PFA (Aprox 250 RON), pentru ca e cel mai simplu asa, din punct de vedere legal. Mergi la registrul comertului din localitatea ta si ei iti vor da informatii complete.
Apoi, vei vrea sa ai domeniul propriu, gen "nume.ro" sau "nume.com". Numele ".com" costa aproximativ 20$/an, iar cele ".ro" aproximativ 35 eur dar pe viata.
Apoi, mergi pe www.ucoz.ro, unde iti poti face site gratuit! Ei iti ofera gratis gazduire, trafic nelimitat, spatiu pe disc, teme, etc.
Dupa ce iti faci site-ul, iti parchezi domeniul cumparat ".ro" sau ".com" la ei, dupa care cumperi modulul magazin online. Acesta se gaseste in pachetele de 5.49$ sau 6.49$ pe luna, si ai la dispozitie o solutie completa prin care poti sa vinzi online, servicii sau produse.

Ca sa-ti faci un site in ucoz, ai aici un tutorial video care iti arata cum sa faci site-ul: http://www.youtube.com/watch?v=21DWamHpCTo

In plus, primesti ajutor pe www.forum.ucoz.ro si gasesti informatii suplimentare pe www.faq.ucoz.ro

Succes!