| dxforce a întrebat:

Daca ziceti ca nu este legal ca directorul unei scoli sa impuna elevilor sa se tunda, cum as putea reclama asta avand in vedere ca am doar 14 ani?

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Spune-i directorului tau ca a trecut comunismul, oricum te sfatuiesc sa nu te tunzi, atata timp cat ai un comportament decent nu o sa ai problemehappy

16 răspunsuri:
PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

In general subscriu la cele spuse de atotstiutor, cu observatia ca exista riscul foarte mare ca de la astfel de gesturi / pretentii, in aparenta marunte si nesemnificative, sa se ajunga la violente si traumatizari ale elevilor, mai ales daca avem in vedere ca nici profesorii, si nici directorii nu se prea inghesuie sa-si faca testarile psihologice! (ca sa nu mai amintesc si de parlamentari!)
Ai mai putea sa ceri si ajutorul / parerea Protectiei Copilului, sa ceri sa ti se arate in scris, si valabil, pe ce baza (sa speram ca nu a gustului si parerii lui estetice!) ti-a cerut asa ceva! In functie de cum evolueaza situatiate poti duce si la un ziar serios, la deparatmentul Social sau Invatamant (dar nu te duce singur, ci cu cineva matur, mama sau tata!, sau daca sunt si altii in situatia ta, mergi si cu ei!) Sau scrie direct - pe net - la ziarul Gardianul, doamnei Melania Mandas Vergu, una dintre cele mai vechi si experte jurnaliste in materie de invatamant!
Suuccess! Apara-ti intotdeauna demnitatea, si nu te lasa! pentru ca daca tu cedezi, cedeaza si altul/tii si asa crste riscul ca unii ca directorul tau sa terorizeze elevii! Nu cred ca intr-o tara occidentala, fara trecut comunist, un director si-ar permite asa ceva! Acolo, simtul demnitatii, al responsabilitatii, dar si teama de consecinte imediate, legale si adimistrative, nu prea lasa loc de asa ceva!

Un fost purtator de par mare. (si pentru ca "ii omoram" cu metafore si parabole, si parul mare, si asemanarea fizica, ma poreclisera Eminescu.)

| hasegawa a răspuns:

Sincer sunteti fara prea bun simt, de ce nu sunt uniforme in scolile Romanesti? In alte tari toata lumea este imbracata la fel pana termina liceu, iar de aici nu pornesc discriminarile fata de cei cu o situatie financiara mai putin avantajoasa. Fetele cu parul prins, iar baieti cu o tunsoare respectabila, nu conteaza ce varsta ai, trebuie totusi sa dai dovada de bun simt

| Atotstiutorul a răspuns:

Ohoo ai 14 s-ar putea ca subiectu sa te depaseasca.
1.trimite-o pe mama ta la scoala sa faca scandal
2. adreseaza-te consiliului profesoral(daca e cz)
3. adreseaza-te ministerului educatiei
4. vezi sa spui ca te-a jignit, si pentru ca ti-a spus sa te tunzi te-a facut sa te simti prost, poate mai erau copii prin preajma, spune ca este un comunist si aceste metode de predare s-au terminat demult.scoala romaneasca s-a reformat, poate e cazul de proces pentru ca te-a lezat psihic. legat de pct 1 neaparat sa o trimit pe mama ta la scoala daca te sustine si nu pe taicatu, mentioneaza ca ai insomnii si nu mai poti dormi noaptea din cauza asta. ce daca esti emo si societatea te respinge, trebuie sa fii tu insuti!

| ionoion a răspuns:

Nu te tunde.Cata vreme esti prezentabil n-are ce sa-ti faca.
Daca comenteaza careva ii zici ca, atunci cand o sa vina toate fetele cu parul scurt la scoala te tunzi.
Tine-te tare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Face parte din regulamentul de ordine interioara care este aprobat de consiliul profesoral al scolii respective, sa stii ca este egal valabil in cam toate scolile din Romania, nu ai unde reclama.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inscriete la alta scoala! la una care nu e condusa de comunisti!
eu as executa oamenii astia care nu te lasa sa traiesti pentru ca ei nu pot trai cu ei insushi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu chiar te ambitionezi?
Atat timp cat esti elevul unei scoli de stat din Romania, trebuie sa respecti regulile. Iar daca nu iti convine te poti duce la o scoala privata, unde elevii fac regulile...
Asa ca mai bine stai in banca ta, viziteaza-l pe frizer, si incearca sa scapi de aceste fite si preferinte personale. Lumea nu se invarte dupa placul unui singur om.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bai mucosule, tu doar ce ai auzit de plete si de rock, si vi sa imi arunci insulte? crezi ca ne-am tocit amandoi coatele pe bancile scolii? Tu nu esti in stare sa te conformezi unor banale reguli si dai dovada de lipsa de educatie, bietii tai parinti.
cu care curaj injuri tu pe cineva? Tie daca nu iti convine o parere gata injuri? Pai asta e pentru cei cu minte putina.
Vad ca ai probleme de comportament si mai ales de integrare in societate. Nu trebuie ca totul sa fie dupa placul tau, poate ca mie nu imi convine sa-ti vad fata plina de par, dar nu te insult.
Momentam esti un mucos care a auzit si el de plete, care doar ce are par pubian la fund si par in nas. Ca cineva sa iti respecte parerea trebuie sa fii educat, la tine LIPSA.
O sa ai si mai mari probleme in liceu, cand acolo nu o sa te mai roage nimeni, iar dupa comportamentul tau, primitiv si lipsit de valorile morale, tu cu greu intri in bac; dar pana atunci roaga-te sa iei si tu examenele alea din cls a 8a.
Se pare ca esti un copil crescut cu messengerul in mana care nu a deschis o carte si vorbeste de comunism doar din parerile unor mucosi la fel de "inteligenti" ca el. Imi e si mila de tine, deja 14 ani si ratat...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca alea sunt regulile la scola ta, ar fi bine sa inveti sa le respecti.
Nu traiesti in jungla, intr-o societate civilizata regulile trebuie respectate de toata lumea.
Daca nu poti intelege asta, renunta la scoala!

| boggy a răspuns:

Apropo anonim daca tu crezi ca toti suntem la fel te inseli amarnic... la fel cum spui tu ca scoala te poate ridica sau scoala mai stiu eu ce. eu nu pot sa dau 2 bani pe vorbele alea. si stii dc? eu spun din propria experienta. Un elev cand nu vrea sa invete... atunci nu invata. Tu chiar nu ai avut moment in care invatai ceva placut mai repede decat ceva care iti preda in asa zisa "scoala"? Oamenii se schimba de la generatie la alta. La fel si nivelul de inteligenta de care toti spuneti si care toti credeti ca daca ati tocit zeci de ani in scoala esti Om LA locul lui. Nu este adevarat fiecare avem un fel de gandire din ce in ce mai diferit Eu cunosc oamenii care nu au invatat multe in scoala dar in momentul de fata sunt oamenii foarte cizelati, au o dictie perfecta in vorbire si gandesc profund rational. Ca un om, nu ca o masinarie pentru ca societatea asta doreste sa faca din noi, suntem doar niste "producatori" cu forta, asta nu o sa inteleaga omenirea niciodata. si app dxforce parerea mea nu te lasa batut sunt multi altii care cred ca stiu totul pe aceasta lume oamenii maturi. care de fapt au ramas tot la un nivel de gandire acela imatur si iresponsabil "totul cu forta si agresiune" Nu ajungem nicaieri asa.Trezitiva! cu respect Bogdan.

| dxforce explică:

Nu este legal, cum poate un prost de director sa se comporte ca un dictator, ce treaba are el cu tunsoarea elevilor? Este lipsa de libertate, au trecut 20 de ani de cand nu mai este regimul comunitst daca nu stiai.

| dxforce explică:

Am gasit o adresa se mail de la inspectoratul scolar judetean Suceava si as vrea sa le scriu un mail cu aceasta reclamatie. Puteti sa imi formulati ce mail sa le dau va rog?

| dxforce explică:

@camborgia - nu am de ce sa ma mut la alta scoala pentru ca mai am jumatate de an si scap oricum
@Atotstiutorul - daca fac ce zici tu o sa fiu umplut de amenintari cu nota la purtare rolling on the floor si nu ma jignit pentru ca mai erau copii prin preajma pentru ca la toti le zice sa se tunda laughing

| dxforce explică:

Hasegawa si maryus37 sunteti niste idioti comunisti tongue

| dxforce explică:

Maryus mai bine taci daca nu sti despre ce e vorba, nu vezi ce n00b esti?

| ady_5933 a răspuns:

1. vopseste-te
2.schimba-ti sexul
3.declara-te comunist(cum scriu mai jos aia care habar nu au ce inseamna comunismul-e o ideologie - iar tunsul parului era o regula comportamentala si sa stii ca si in democratie si poate impune o astfel de regula dar numai in institutiile sociale cum e scoala