| anonim_4396 a întrebat:

Ma insel eu sau De cand a fost scoasa uniforma din Scoli, A disparut si disciplina? si haosul a pus stapanire pe scolile din Romania.Sau este doar din cauza este alta?

Care anume? Unde Este respectul fata de scoala in primul rand. apoi de profesori. Unde este acel profesor care sa reuseasca sa se impuna in fata elevilor.? Si unde sunt regulie de alta data? si masurile care se luau candva?
Eu cred ca totul porneste de la Directorul scolii, Profesori smd..Adica ce profesori asa elevi?! si punct!

Răspuns Câştigător
| johnnyMe a răspuns:

Totul pleaca din varf; adica de la minister si coboara pana la elev si chiar parinti de elevi!
Ma uit si pe aici pe TPU; multi isi fac tema aici, pun intrebari sa isi rezolve tema pentru acasa.La teze, examene ce or sa faca or sa se gandeasca ce raspuns le-am dat noi pe TPU! laughing
Am vazut multi profesori buni, pasionati de ceea ce fac; dar am vazut si profesori de toata mila!
Si de aici toata vina pleaca de la minister, inspectorate care au un interes politic in ei!
Uniforma ar trebui introdusa obligatoriu pentru clasele 1-8 nu pentru o nostalgie gen,, era mai bine cu uniforma,,; pentru ca acea uniforma creaza un spirit de echipa(echipa scoala). Locuiesc in Londra de ceva timp si e placut sa vezi dimineata cum toti copii poarta uniforma si insemnele unei anumite scoli!
Si de aici pleaca si acel spirit de echipa despre care vorbeam si vina care o are ministerul!
Treaba este simpla de vointa este nevoie. Daca ar da o lege prin care s-ar spune ca fiecare scoala trebuie sa aiba uniforma si insemne proprii pentru elevi si ca fiecare unitate de invatamant va fi finantata in functie de performante, atunci se va intampla asta:
-va fi o concurenta intre scoli pentru a obtine o finantare mai mare
-profesori vor fi obligati sa isi faca cat mai bine meseria ca sa aiba un salariu cat mai bun
-parinti vor dorii sa isi vada copii imbracati in uniformele scolilor apreciate iar scolile vor fii foarte selective in as alege elevii!
Si as putea sa mai spun multe motive dar oricum vorbesc degeaba, uitati ce pregatire au unii alesi si ce mentalitati cum or sa poata ei sa se gandeasca la o asemenea lege pe cand ei au obtinut diplome si titluri academice mai ceva decat Elena Ceausescu! laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru johnnyMe):

Faceti o mare confuzie!
Cei de acum sunt plagiatori, odrasle de analfabeti.Ei vor sa faca din voi acelasi lucru, chiar mai rau, slugile lor. Si vad ca sunt (ei ) pe drumul cel bun. Un om destept e si cu si fara uniforma si cu si fara 'profesori ' buni sau rai!

| johnnyMe a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cand spui om destept te referi la unul care are o maruritate si din aceasta cauza am specificat pentru clasele 1-8!
E doar un copil care are nevoie de ajutor si indrumare pentru a alege drumul cel mai bun in viata! Un copil ramane un copil,indiferent cat de inteligent e are nevoie de aceea indrumare iar un sistem de oameni profesionisti si care pun pasiune pentru ca acei copii sa creasca si sa isi aleaga o meserie pe masura calitatilor lui! Si la randul lui sa fie si el un exemplu in meseria pe care o face!
Lumea nu are nevoie numai de ingineri; are nevoie si de zidari, bucatari, electicieni, soferi, etc
Confuz nu sunt pentru ca nu dau nici o importanta si nici nu o sa apreciez vreodata acei oameni care isi falsifica studiile si traiesc in minciuna.Nu fac parte din lumea mea si au atata importanta atat cat lumea le-o ofera; daca ar fi dupa mine ar fi niste'' NO NAME ''winking

34 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

De ce folosești majuscule la cuvinte care, conform gramaticii limbii române, se scriu cu literă mică?
Limba română nu e limba engleză, sau poate vreo alta.

| darrio2007 a răspuns:

Pestele de la cap se impute.Cred ca am spus tot.

| noktambul a răspuns:

Nicio legatura intre uniforma si disciplina! Crrezi ca o uniforma impusa are darul de a disciplina? Dimptriva, va crea o reactie de fronda. Nu uniforma, ci modul de abordare a relatiei profesor/elev este detrerminant in conduita. Un profesor betiv sau o profa curvistina, ambii identificati ca atare, fara tagada, nu vor reusi niciodata sa impuna sau sa pretinda disciplina la clasa, cu sau fara uniforma! Un profesor care impune prin comportament. volum de cunostinte, intelegere fata de elevi, care ii vede pe elevi ca e niste viitori colegi de intelectualitate macar, aluia nu ii vor trebui niciodata elevi in uniforma!

| VadTot a răspuns (pentru noktambul):

Deci asa Profesor asa elev? Asa Director asa scoala?~! si asa profesori.,? profesori care devin peste noapte sa predea. unor copii rataciti in spatiu din familii destramate.un profesor fara pic de experienta psihologica.Smd...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Pentru cazuri 'sociale' sunt scoli speciale! Daca vreunul se poate incadra in reguli(inteligenta, respect, ascultare, smerenie), va intra in elita. Dac nu va scurma in continuare prin boscheti si profesori de teapa lui.

| noktambul a răspuns (pentru VadTot):

Bai VedeTot numai ce nu trebuie sa vada, la care profesori ma refeream? Eu faceam referire la profesori de profesori, la dascali de dascali, la oameni adevarati, nu la parodiile alea de profi si profe cu care ai avut tu si colegii tai experiente nefericite!

| VadTot a răspuns (pentru noktambul):

Tu de unde ai mai aparut?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru noktambul):

Nu.Legatura intre uniforma si disciplina exista! Dar desigur invers decat vrei tu sa expui. Daca o institutie de invatamant se face serioasa (de la profesori incepand), va avea si elevi seriosi care vor vrea ei insisi sa aiba acelasi statut exterior (uniforma). daca printre ei va aparea vreun 'miliardar de carton-analfabet - care nu se regaseste in ceilalti de calitate, va vrea cu disperare sa scape de uniforme. In fapt, daca o scoala e ca cele 99% din Bucuresti si tara, ca si facultatile pentru analfabeti cu bani, chiar nu conteaza uniformele.
In Londra erau 2 institute de invatamant superior de elita : Oxford si Cambridge.
Fiecare aveau uniformele lor! Si erau mandri de ele.
Ceilalti erau 'neofiti" mergeau in izmene...si profesori, desigur si studenti.

| Oana92 a răspuns:

Nu lipsa uniformei e cauza, ci lipsa celor 7 ani de acasa! Nu ca ar strica uniforma. Am 20 de ani, deci am terminat de curand liceul. Eu am avut uniforma pana in a11a, nu o purtau toti, dar era cat de cat ordine. Am fost in trecere prin acel liceu acum cateva zile.m-am ingrozit, am crezut ca am intrat in club; elevii de serviciu jucau carti in fata directiunii, nici nu au observat ca a intrat cineva in scoala.

Respect? ce respect sa ai fata de cineva care nu stie sa scrie corect, care nu e capabil sa isi tina orele...respectul se castiga, nu se impune. Cei care merita inca sunt respectati, cei cu adevarat dascali pentru ca nu toti profesorii isi merita titlul.Tin minte ca aveam profesori care desi erau mai severi si mai stricti la note erau respectati pentru ca in afara contextului erau oameni minunati si noi simteam asta, si aveam profesori care ne dadeau 10 fara sa facem nimic, dar de care ne bateam joc pentru ca erau niste nimicuri.

La mine in scoala se luam masuri, exmatriculari, munca in folosul scolii, note scazute...si unii tot nu s-au invatat minte, tot faceau sex in baia scolii (desi eram putini si se cam stia cine cu cine) sau fumau pe ascuns. Si asta repet, in conditiile in care ``regimul`` era destul de strict, iar directorul era foarte sever si de neinduplecat. Dar ce sa le faca profesorii cand parintii le dadeau voie si ii incurajau...

Nu mai e moda cu invatatu...la scoala se merge pentru defilari si prezentari de moda sau pentru jocuri de noroc. Asta e scoala romaneasca, urmarile se vad inca de acum doi ani dupa Bac...

| oprescudorin11 a răspuns (pentru Oana92):

Excelent exprimat!, poate mai pe 'intelesul ' generatiei tale.
Plang pentru voi! Plang, pe bune.
Am trait vremuri' de paradis ale invatamantului, atmosfera Sf. Sava...etc.

| Oana92 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Citeam acum comentariile de la aceasta intrebare si am realizat ca nu doar in invatamant preuniversitar e dezastru. Sunt studenta intr-o facultate considerata de catre nu stiu ce comisie ca fiind de nivel A(adica foarte buna). E adevarat ca sunt putine cazurile in care examenele sa fie luate pe bani, la noi chiar se invata, dar ce respect pot sa am pentru un profesor titular de curs care vine la examen mirosind de la o posta a tuica de prune si mai apoi se urca la volan?

Sau cat de mandra pot sa fiu de faptul ca sunt integralista cand la alte facultati integralisti sunt si cei care nu stiu unde e facultatea? Cum sa mai imi vina sa invat cand am atatea exemple ca se poate si cu plicul sau cu copy-paste? Adevarul e ca sistemul de invatamant(si nu numai) ar trebui recladit de la prima caramida. De exemplu s-ar putea incepe de la formarea cadrelor didactice, avand in vedere ca la ultimul examen de la Pedagogie(tine de alt departament si e haos total acolo) am fost singura care a invatat, restul au avut fituici iar profa s-a facut ca nu vede nimic. Toti, fara exceptie am luat 10, diferenta a fost ca eu aveam cearcane de la atata ``somn``, iar ei erau odihniti...

| oprescudorin11 a răspuns:

Asta e valabil in tot spatiul pamantesc, incepand din America (probabil)
Nu stiu daca uniforma a fost o consecinta, sau disparitia ei, a anarhiei, sa-i zicem scolare.
Cert este ca orice scoala serioasa din universul pamantesc a promovat si a tinut la o uniforma.Dar si in miltarie! Gandeste-te dragul meu, cum 'grenadirii' lui Napoleon sa castige la Austerltz, imbracati care cum.Sau Oxford, cand erau in culmea gloriei (nu acum ), sa fi venit in chiloti,, unii, altii in fundul gol...etc.
Sau profesorii sa fie umiliti de odrasle de 'barosani'
Performanta este intarita de uniforma. Disciplina face performanta. Disciplina porneste din, sa zic, o umilinta crestina.Sunt de acord, ca uniforma, este leaganul disciplinei, apoi performantei.(nu direct, doar ca o consecinta). Exact ca si "morala' care nu mai e demult promovata nici la asa zisele facultati de drept. La fel ca si elocinta, elocventa, dictia, etc. Uniforma da posibilitatea individului sa se afirme intelectual, de pe pozitii egale!
De inceput.
Inchipuiti-va ca vine un elev fiu de seic), plin de diamante, aur, peste tot!:comentati d-voastra insiva rezultatul unui astfel de examen cu profesorul, cum ar privi ceilalti(fiul de seic poate fi cel mai destept! degeaba! nu va convinge pe nimeni.
Ganditi-va ca preotii -calugari sa mearga pe strada in bikini! nu mai comentez!
Ideea este ca libertatea este in jungla. la discoteca. in medii sociale se poarta, la cluburi smokingul.(la cluburi selecte)
in strada, esti liber.Statul inseamna disciplina-jungla e altceva.

| VadTot a răspuns (pentru oprescudorin11):

Deci?laughing)pro uniforma? Sau totul s-a stricat odata cu Democratia?laughingasa zisa Democratie?

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Democratia nu are nici o legatura cu uniformele!
Spre exemplu:
Daca suntem in England, eu sunt intr-un castel print, nu primesc boschetari! Clar? ...ca e democratie si esti pe proprietata mea! Ai priceput? Asa si la scoala...fa scoala in canale daca asta vrei!
ca acum!

| VadTot a răspuns (pentru oprescudorin11):

Hai ca vad ca nu ne intelegem. deci in concluzie care i problema?laughing)

| oprescudorin11 a răspuns (pentru oprescudorin11):

Sau fa-te respectat si vei ajunge in scoli de elita cu profesori, asa cum iti doresti si cum trebuie>
Dar asta obliga si la tinuta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Problema e foarte clara:orice performanta implica disciplina! ...ca sa-ti explic pe intelesul tau:
imagineaza-ti un meci de fotbal in care fiecare jucator s-ar imbraca : unul in frac, altul in blugi, altul in fundul gol, altul... sper ca ai imaginatie! Ce fotbal ar fi ala/...si arbitrul ca si unul din voi.

| VadTot a răspuns (pentru oprescudorin11):

Cred ca bati campul! hai sa numai raspunzi ok?!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Concluzia e urmatoarea:
Uniforma a aparut in istorie ca o necesitate in care o grupare sa se delimiteze de alta.
uniforma a disparut din dorinta 'matracucilor ' de a nu se vedea cum sunt ei!
simplu
tu din ce categorie faci partye?

| VadTot a răspuns (pentru oprescudorin11):

Esti cumva ruda cu nea Sorin?laughing)parca ai fii var cu El.laughing

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Nu! Ala e un securist semianalfabet!
Dar si tu poti fi la fel daca ma poti confunda cu asemenea catastrofe umane!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

Raspund,nu pentru unul ca tine, vreau sa vada si altii ca nu de astia ca tine stapanesc si institutionalizeaza mizeria de azi, trecatoare, sper.

| VadTot a răspuns (pentru oprescudorin11):

Esti cu... prietene pe bune! oricum te voi raporta!

| oprescudorin11 a răspuns (pentru VadTot):

La cine?
Nu aveti, de-alde voi nici o sansa! La frantura voastra de gandire!

| emag a răspuns:

Nu neaparat, cred ca si cu uniforma era aceeasi lipsa de respect pentru unii profesori, acelasi haos, uniforma fiind doar un mod care demonstreaza ca scoala e un colectiv

| ema_2625 a răspuns:

Asa este, dar se vede ca in ziua de azi fiecaruia i-a intrat in cap democratia si nimeni nu isi mai da interesul.Cu asa conducere, se va ajunge probabil peste ceva timp sa se bata profesorii si elevii intre ei, asta daca nu s-a ajuns deja.Vin timpuri grele!

| VadTot a răspuns (pentru ema_2625):

Stii mai era o chestie cum ca profesorii nu sunt multumiti de salariu si pentru banii care i primesc atita silinta isi dau. totusi eu cred ca unele meserii le faci pentru ca iti plac si le faci din suflet ceva mai presus de salariu. Daca nu ti convine salariu poti face o alta meserie pe un salariu mai mare.Dar se pare ca in ziua de azi cel mai important este sa ai un loc de munca cat de cat stabil si salariu sa mearga mai departe. locuri de munca pe pile fara nici un pic de experienta in domeniu se vad rezultatele.

| ema_2625 a răspuns (pentru VadTot):

Ai perfecta dreptate, daca iti alegi meseria o alegi ca iti doresti sa practici acea meserie, nu sa educi copiii sa devina lacomi si egoisti, cu impresia ca daca ai pile lucrezi sau nu; se mai fac de astea dar intr-un moment se mai pune accent si pe ce stii.Probabil de aceea mai sunt si elevii inrainti, deoarece se vede cand un profesor stapaneste bine materia predata si ei avand simtul analitic dezvoltat, cand vad ca nu le sunt explicate materiile pe cerinte, ca nu se imbina utilul cu lacutul, de aceea reactioneaza si copiii asa.

| VadTot a răspuns (pentru ema_2625):

Inainte Te duceai cu drag la scoala stiind ca ai un profesor bun care preda cu mult suflet si pasiune.Chiar daca uneori era aspru dar stia cum sa si balanseze comportamentul si cum anume sa se impune! Si nu de frica ci mai degraba din Respect! ok sa zicem ca un copil nu are cei sapte ani de acasa.Cand ajunge la scoala un profesor bun poate face din acel elev un bun exemplu!

| ema_2625 a răspuns (pentru VadTot):

Nici bataile din trecut nu erau bune, dar cel putin un profesor stia sa impuna respect si disciplina.Stia sa mentina acea bariera necesara intre elev si el, impunandu-si ideile pentru a-i educa pe elevi. Ajuns la scoala un elev poate fi modelat intr-adevar, dar aici depinde de experienta profesorului, de straduinta sa si sufletul cu care lucreaza.

| luisanamy a răspuns:

E alta generatie acum, nimeni nu tine cont de ceea ce se intampla si ca pe viitor tot pe ei ai va afecta. La mine in liceu a intrat iar purtatul uniformei, insa nimeni nu respecta.

| CeViataDeRahat a răspuns:

Treaba cu uniforma chiar era eficienta, elevii stiau ca trebuie sa faca acel lucru si-l faceau ca erau obligati, doar ca de cand a fost eliminata faca cu uniformele deja sunt motive prea multe ca un elev sa nu mai aiba un control in ceea ce face. Un ex. bun ar fi ca fetele se-nbraca mai extravagant, baietii vad ceea cesi doresc, iar hormonii isi fac treaba... si deaici pana la viol sau sex neconditionat in baile scolii nu este decat un mic pas, iar de la viol degenereaza si restul faptelor fara caracter.