| frederyc a întrebat:

Daca fac eCommerce cu Shopify, trebuie sa platesc TVA statului Roman? Deoarece produsele sunt din China, vandute in America, neajungand fizic la mine sau pe teritoriul tarii. Teoretic, eu doar le promovez si vand mai scump decat vanzatorul original pentru a obtine profitul. Va multumesc!

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Faci bani din asta?!
Dacă răspunsul la întrebarea de mai sus este DA, atunci...
Evident ca trebuie sa anunți statul despre sursa ta de venit pentru a plăti TVA. Orice sursa de venit trebuie declarata, altfel riști sa faci niște închisoare.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Destinatarul va plati vama, daca in tara unde preia marfa are aceasta obligatie.
La fel va plati si "TVA".

Daca tu ai avea obligatia sa platesti TVA pentru produs, atunci la iesirea din tara a produsului ar trebui sa primesti TVA-ul inapoi.
Practic insa tu faci doar intermediere in vanzare, iti faci un venit care iti va aparea in contul bancar, iar acest venit este impozabil, trebuie sa-l declari si sa-l platesti impozitul si asigurarile, ca atare.
Pentru acesta este indicat sa ai o forma juridica cu contabilitate, sa-ti poti deduce cheltuielile aferente.

| REMiXDJ a răspuns:

Nu trebuie sa platesti nimic TVA in Romania pentru acest lucru.Tun cum crezi ca a facut atatia bani in asa scurt timp MARK Z. de la FACEBOOK? neplatind nimic ca tva si alte taxe prostii din astea.Afacerile pe internet sunt foarte greu de controlat ca si profit si marea lor majoritate nu sunt vizibile in virtual ca sa fie si controlate.Asta e partea buna a internetului ca le mai da oleaca cu caca pe la bot la cei de la fisc.Afacerea ta de intermediere este pur virtuala, produsele nu apar real in Romania asa ca nu are ce cauta statul roman in afacerea ta. SFAT nu inregistra la camera de comert nici in tara nici afara nici un fel de firma, etc. iar banii care iti revin din afacerea ta ai poti primi fara probleme pe un card bancar pe numele tau personal, card VISA sau MASTERCARD.Iti recomand ca, cardul tau sa aiba 2 conturi unul in lei si altul in valuta in care primesti banii - dolari sau euro.Ca banci iti recomand ING Bank si BCR = au serviciile cele mai bune la plati online, tranferuri, etc.Cardul tau sa aiba si serviciul SMS activ - ca sa stii cand iti intra banii.In rest, bravo, spor la treaba si daca ai site pe internet nu pune prea multe date personale pe site.Pentru alte mici secrete de net-commerce ai adresa mea aici: DJ_Music_MP3@Yahoo.com, O zi buna sa ai si sa stii ca chinezii in afaceri pe net sunt foarte seriosi.