Întrebare recomandată | dixi9516 a întrebat:

Dau FundaVOTURI celor care imi vor raspunde la intrebare.
Firma la care lucram s-a dizolvat, dar inainte de asta am intrat in concediu pentru crestere a copilului. Fostul sef mi-a zis ca dupa trecerea celor 2 ani voi avea dreptul la somaj. Pe 11 martie 2013 copilul meu face 2 ani. Intrebarea: Cand trebuie sa depun dosarul pentru somaj la fortele de munca? Trebuie inainte de 11 martie sau dupa?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform Legii nr.76/2002 vei primi concediul si indemnizatia de somaj de la data de 12 martie 2013 numai daca depui dosarul la AJOFM in termen de cel mult 10 zile de la data de 11 martie, respectiv cel mult pana pe 21 martie 2013. Poti sa-l depui si la data de 11 martie.

1 răspuns:
| dixi9516 explică:

Multumesc foarte mult!