| Dragosdoar a întrebat:

De ce a devenit FC Steaua FCSB? Ce s-a intamplat de au pierdut numele de Steaua?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Mizerie romaneasca, traim intr-o tara in care politicul vrea sa suga orice de pe urma oamenilor care fac ceva util. Pe scurt e o mare harababura, Steaua e echipa Armatei, pe timpuri in tarile comuniste si nu numai echipele erau infiintate de institutii, trist dar adevarat, statutul detine anumite echipe, ele fiind cedate ulterior unor patroni/actionari care doreau sa finanteze, statul nu are puterea sa bage milioane de euro an de an in echipa, mai ales statul roman. Steaua a fost luata de Viorel Paunescu, cine stie ce manevre a facut ala cu MApN, ulterior a fost cumparata de Becali, numai ca atunci cand a fost luata din cate am inteles nu a cumparat marca si palmaresul, el doar platea bani armatei pentru a le folosi, practic inchiria pe o anumita suma entitatea echipei. Anii au trecut, Becali a bagat bani in echipa, singurul din fotbalul romanesc care chiar a investit bani multi intr-o echipa, armata n-a bagat 1 leu in echipa, Becali a pus-o iar pe harta Europei pe Steaua, cele mai mari performante ale Stelei de dupa Revolutie sunt din era Becali. Prin 2014 armata si becali nu s-a inteles, Becali n-a mai vrut sa plateasca cat cereau aia si i-au luat Marca si palmaresul care erau ale Armatei, echipa divizandu-se in 2, din 1947-2003 cand a luat-o Becali avand un palmares, apoi din 2003-prezent avand alt palmares, o mizerie, a fost si vina lui Becali ca nu a cumparat de la bun inceput marca, dar si armata e o hoata si o 5ugatoare de bani, au asteptat ca Steaua sa aiba iar succes prin Europa si sa mai ia niste campionate ca sa poata obtine mai multi bani, niste lepre care voiau banii altuia. E un razboi interesant intre Armata, adica intre o institutie a statului si un om bani, Becali, un fel de magarus, isi paseaza mingea unul altuia, niciunul nu cedeaza si joaca dur, Armata are juristii de partea lor si fac manevrele lor iar Becali are oamenii lui si se mai p1sa din cand in cand pe Talpan si boschetarii de acolo.
Armata o are acum pe CSA care a evoluat in ligile inferioare, acum inca e in liga a 2-a fara drept de promovare, e o participare abuziva a lor, regulile LPF spun clar: Echipele finantate de stat nu au ce cauta sa promoveze! Csa care e o echipa finantata de bani publici nu are dreptul de a promova in liga 1 pana nu va deveni societate pe actiuni, adica sa aiba patron, echipele statului sunt drastic pedepsite, in timp ce Becali o are pe FCSB care care are dreptul de a juca in liga 1, cupele europene iar UEFA ii recunoaste ei palmaresul ceea ce o lovitura importanta, sa nu mai spun ca cei mai multi suporteri merg la FCSB, la csa au mai ramas cativa membri din peluza sud, o mana de oameni.
E leit cazul intre FCU Craiova-CSU cand e acelasi razboi intre investitori si stat, de data asta e vorba de oamenii lui psd.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Foarte boine explicat. A cui a fost ideea cu FCSB? Ce inseamna defappt fcsb daca nu fotbal club steaua bcuresti?

| Drimmero a răspuns (pentru Dragosdoar):

A lui Becali e ideea, el practic detine echipa din 2003 de cand a cumparat-o si a facut performante pana in prezent.
FCSB=Fotbal Club Steaua Bucuresti, doar ca nu mai au voie sa foloseasca numele de Steaua, marca fiind la armata, vechea stema o are CSA, CSA fiind de asemenea vechea denumire din anii '40-50, daca asta nu e doctrina comunista nu stiu ce ar mai fi : ) ). Becali a creat un nume prin care il poti pronunta, o abreviere 'legala' pentru a nu fi dat in judecata de juristii din MApN, are interdictie de a folosi numele asta insa pentru multi FCSB=Steaua, csa e doar o echipa aparuta abuziv sustinuta din bani publici ce ar trebui desfiintata, echipele finantate de stat nu au dreptul de a promova in liga 1 si nici sa evolueze in cupele europene insa stai linistit ca se fac manevre si la nivelul asta, banul da regulile peste cap, PSG e o echipa sustinuta de statul Qatar, pompeaza statul de acolo miliarde in echipa, bani nelimitati si o sanctiune n-au primit dar e alta mancare de peste.

| Dragosdoar explică (pentru Drimmero):

Cica e de fapt Fotbal Club Sportiv Bucuresti laughing

6 răspunsuri:
| ReddY25 a răspuns:

FCSB e Steaua
CSA nu e Steaua happy

| Dragosdoar explică (pentru ReddY25):

Total de acord!

| Andresso a răspuns:

Eu consider ca Becali a fost păcălit pentru a i se sustrage
banii pe urma, desi nu au reusit. FCSB este continuarea echipei FC Steaua București.
CSA Steaua este o echipa aparuta abuziv datorita corupției României.
In prezent CSA profita de corupția si prostia românească si intr-un final o sa ajunga in Liga 1 ceea ce e un lucru paradoxal.