| LoveSummerTime a întrebat:

De ce credeti ca in Constitutia Romaniei e prevazut controlul SRI de catre Parlament?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

SRI este un organ independent, care nu este subordonat Guvernului. Deoarece orice organ trebuie sa fie supus controlului s-a prevazut ca SRI va fi controlat de Parlament, prin Comisia comună permanentă a Camerei Deputaţilor şi Senatului pentru exercitarea controlului parlamentar asupra activităţii SRI. Numai bine!

4 răspunsuri:
| zotescumarius a răspuns:

Pentru intotdeauna orice institutie secreta trebuie controlata de autoritatea populara, adica de parlament.

Exista o comisie care taie si spanzura in acest domeniu cu serviciile secrete.

| relian a răspuns:

Raspuns total pe dinafara,ma refer la cel dat de tine ca si castigator.
RO este o tara parlamentara,deci absolut tot din acea tara se supune parlamentului,aia si zice constitutia,dar de regula legile is scrise altfel,se folosesc cuvinte ori fraze ce nu multi le si pricep,tocmai pentru a nu vedea populatia ce se intampla,ori sa deschida ochii laughing

Deci unde sistemul este parlamentar totu se supune parlamentului acelei tari,parlamentu este sefu,el numeste si presedintele de regula,el numeste si guvernu,el numeste si justitia,deci si SRI si tot ce misca.
Restu e poveste laughing este scris cum am spus pentru ca oamenii sa creada altceva laughing sa nu vada cum este de fapt,sa nu vada adevarul.

Deci parlamentu in tarile parlamentare nu da socoteala nimanui laughing tot ce vedeti este teatru,sa nu sara populatia pe ei,sa nu ia la fuga.Dar legea aia spune,ala e sefu parlamentu,omu crede ca alege ceva,dar de fapt nu alege nimic,sistemul este deja ales,este facut pentru feudali,pentru talhari adica laughing

De fapt sistemul asta parlamentar,este continuarea celui feudal,doar ca nu-i mai spune feudal,oamenii se saturase,iau schimbat doara numele,in rest e aceiasi poveste.

Nu exista separarea puterilor in stat,asta daca ai auzit vorbindu-se de chestia asta,nu exista asa ceva la un sistem parlamentar,odata ce este doara un singur sef, ala taie si spanzura.
Oamenii aia au votat, dar asta pentru ca nu au stiut ce voteaza si nici acum nu stiu, deci se merge pe asta in continuare, pe ideea ca omu e naiv, habar nu are si las ca aia crede ca aleg ei ceva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Glumesti nu? In Romania, legile sint doar pe hirtie. Sau altfel spus, praf in ochii fraierilor. Legilor se supune doar norodul, nu politicienii, nu miliardarii si nu institutiile... dintre care fac parte si SRI, SPP, Presedentia, Guvernul, Parlamentul etc. Unde ai vazut parlamentar sa faca puscarie ca a omorit un om intr-un accident de masina? Unde ai vazut ministru sa faca puscarie ca a facut saci de bani nevazuti (sa zicem de Botis care era ministru muncii si ii dadea fonduri europene nevestei).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti inchipui ce s-ar intimpla daca nu ar trebui sa dea socoteala nimanui? Dar fii sigura ca nu isi scot ochii unii altora.Numai bine.