| Gaciu_Veniamin_Andrei_1997 a întrebat:

De ce documente am nevoie pentru a candida ca primar intr-o comuna? Este necesar sa am bacul luat?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform prevederilor legale ai nevoie de urmatoarele:
-Propunerea din partea unui partid politic/aliante de partide sau lista de semnaturi daca esti candidat independent.
-Declaratia de acceptare a candidaturii.
-Declaratia de avere.
-Declaratia privind apartenenta sau neapartenenta ca informator sau colaborator al securitatii ca politie politica.
-Copia actului de identitate.
Nici o prevedere legala nu contine vreo conditie de studii, important este sa stii citi sau scrie.

| paco28 a răspuns:

Eheee sunt multe chestii happy in primul rand trebuie sa fii inscris intr-un partid in al 2-lea rand trebuie sa te aleaga partidul ala ca reprezentant... si dupa poti sa candidezi aaa si app nu-ti trebuie bacul minim 10 clase!

| Onofrei_Vasile_1970 a răspuns:

Am10 clase pot candidat ca primar al comunei, mele