| HeiligKreuzAchtAcht a întrebat:

De ce este pedeapsa cu moartea considerata un lucru atat de crud?
De exemplu cineva ucide,violeaza, fura etc si i se dau 40 de ani de inchisoare.Acum care-i diferenta? Nu spun ca persoana aceea este nevinovata dar dupa 40 de ani petrecuti la mititica cu greu te mai integrezi in societate.

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Dupa mine este inadmisibila.
N-o sa-ti dau motivele morale, religioase sau de alta natura ci unul singur: eroarea judiciara. Aceasta nu mai poate fi reparata daca pedeapsa cu moartea a fost executata. Si, din pacate, inca se mai fac erori judiciare si astfel pot fi ucisi oameni nevinovati. Si mai gandeste-te si la alt aspect: daca am condamnat si executat un om nevinovat ce sa facem cu cei care l-au condamnat si executat, ii omoram si pe acestia?

| cristi767 a răspuns:

Raspunsul este simplu: in justitite se admite faptul ca pot exista erori, iar in momentul in care ai condamnat o persoana la moarte si acest lucru s-a consumat, nu mi poti recupera acea greseala. Daca persoana ar fi in puscarie, chiar si dupa 20 de ani, tot ii poti repara partial din greseala. Dar daca e executata deja de 20 de ani... cum mi repari greseala?

Asta este motivul pentru care condamnarea la moarte e considerata un subiect destul de tabu.

| Wehrmacht a răspuns:

Au fost cazuri in care au fost arestate persoane nevinovate. Dupa cativa ani la inchisoare au fost eliberate.Cazurile de care am auzit au fost in legatura cu crime.Chestii ca astea se vor mai intampla. Daca ar mai fi si o pedeapsa cu moartea ar fi si mai rau.

Oricum, cateodata chiar ma gandesc la chestiile astea.Si ma gandesc si ca mi-ar fi mai rau inchis pe viata decat omorat.Si nu cred ca sunt singurul care gandeste asa.Serios.Daca omori un infractor il scapi de toate problemele. Daca il ti intr-o inchisoare gen Delfinul negru(Rusia) ii va fi mai rau daca are o pedeapsa pe viata.Mult mai rau.Nu trebuie sa te gandesti la ce simte familia victimei.Trebuie sa te gandesti la ce simte infractorul.Si sa faci in asa fel incat sa sufere.Si pedeapsa cu moartea nu ar face asta.

| Bluebutterfly80 a răspuns:

Mda, a aparut tampenia cu dreptul omului la viata! eu as reintroduce pedeapsa cu moartea si i-as extermina fara mila pe mizeriile astea sociale ca oameni nu pot sa ii numesc!
ii hranim si le creem conditii de hotel in puscarii, in timp ce batranii din azile si copiii din orfelinate traiesc foarte greu!

| DaniOrden a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Da, ce fericiti ar fi sinucigasii ca au cine sa-i omoare, mai pun si de un viol.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Nu stiu daca esti proasta sau prost, dar crede-ma pe cuvant ca orice ai fi, aia esti.

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu conteaza ce sunt, eu mi-am exprimat parerea, dar tu cu ce drept ma jignesti? atat poate capul tau? atunci te iert!
si daca al tau copil ar fi omorat sau violat de un nenorocit, ti-ar fi mila de el, nu? si ai vrea sa o duca bine in puscarie pana scapa si face iar tot ce stie!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru DaniOrden):

Instinctul de supravietuire este mai puternic decat crezi! multora nu le este frica de puscarie pentru ca acolo este ok : masa, caldura, tv, etc! dar de moarte s-ar teme mult mai tare, crede-ma! si poate s-ar mai imputina crimele, abuzurile asupra copiilor nevinovati, a batranilor, a oamenilor in general!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Asa, asa. Amesteci conceptele.

| Ioandelasal a răspuns (pentru Bluebutterfly80):

Tin sa te contrazic. Poate stii ca in SUA sunt state care aplica pedeapsa cu moartea si altele care nu o aplica.
Dupa studiile facute a rezultat ca in statele care o aplica nu a scazut numarul infractiunilor pentru care se aplica pedeapsa cu moartea, astfel ca nu are valente preventive, asa cum s-ar crede.

| Nicole_8267 a răspuns:

Ai dreptate.Pentru ce au mai invetat pedeapsa pe viață cînd mai degrabă te omoară.Dar totuși și asta-i inuman, dar și criminalii procedează inuman.Instictul de supravețuire deja ne conduce, și crede-mă că nici acei, condamnați pe viață sau care ies la 40 de ani, vor să trăiască.

| Silvica76 a răspuns:

Pai nu-i dreptul nostru ca oameni sa luam viata altor oameni. (desi ar merita-o), totusi asta cred ca ne-ar transforma in cei pe care-i omoram indiferent de motiv. Asta e, pana una alta ca sa dovedim ca nu suntem monstrii ca ei, ii inchidem si poate au timp sa le para rau de ce au facut... Unii chiar s-au pocait de pacatele lor in inchisori!

| HeiligKreuzAchtAcht explică (pentru Silvica76):

Ne deosebim.Ei omoara pentru banii.Noi de ce nu i-am omora? Pana la urma curmind o viata poti salva zeci.

| Silvica76 a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Pai daca-i inchizi nu-i acelasi lucru? Nu mai pot sa omoare!

| Bluebutterfly80 a răspuns (pentru HeiligKreuzAchtAcht):

Sunt de acord cu tine! cei care arata astfel de compasiune prntru niste criminali nu s-au pus vreodata in locul victimelor sau al familiilor acestora!
daca parintii celor ce nu sunt de acord cu o astfel de pedeapsa ar fi omorati in cele mai crunte chinuri crezi ca ar arata aceeasi clementa fata de criminal? eu cred ca ar fi in stare sa-i omoare cu propriile maini!

| Happppy1 a răspuns:

Dupa parerea mea,pedeapsa cu moartea este putin cam prea mult, este putin cam animalic si societatea a evoluat destul de mult ca sa se mai recurga la asa ceva[bine, in unele tari se mai recurge la pedeapsa cu moartea]. Acum, exista si alte modalitati de "a inlatura" din societate o astfel de persoana pentru a nu mai face rau. Poate ca inchisoarea pentru atatia ani este cam la fel de rea ca moartea, dar este mai putin brutal si "neomenesc".

Asta este doar parerea mea.