| Florincrap a întrebat:

De ce pedeapsa cu moartea este considerata o solutie (in unele tari), decat inchisoarea pe viata?

13 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mi se pare o chestie pur pragmatica, ramasita a Legii Talionului.
In fond, de ce sa hranesti ani de zile un criminal care nu produce nimic ci doar consuma, cand poti sa "investesti" cativa dolari intr-o fiola de ceva si iesi mai in castig. Economic vorbind, evident.
Uite, eu, de exemplu, nu pricep in ruptul capului de ce trebuie sa stea Becali la bulau, 3 ani, pe banii MEI, in conditiile in care ar putea sa cumpere puscaria cu totul. Eu l-as fi condamnat sa stea inchis intr-o camera de hotel de 5* si sa plateasca toate cheltuielile.
Si, eventual, sa imparta camera cu un ateu convins...ete-asa, de-al dracului!

| doctorandus a răspuns:

Pentru ca asa au vrut parlamentele statelor respective. Morala este dupa cum considera si o aplica fiecare, nu exista principii morale universale si nici legislatie universala. Exista insa tratate internationale contra pedepsei cu moartea, la care tarile pot adera sau nu. Statele Uniunii Europene militeaza impotriva pedepsei cu moartea, vezi http://eeas.europa.eu/human_rights/adp/index_en.htm

| sublime89 a răspuns:

Pentru ca daca un om omoara pe cineva, deci ii rapeste dreptul la viata, atunci el de ce ar mai avea acest drept? Chiar si la inchisoare.

| ErrorFound a răspuns:

Fiindca oamenii "e" multi si planeta e mica. Un om necesita 3 mese pe zi si un loc unde sa stea. Daca il tine 80 de ani in inchisoare da bani aiurea ca sa-l intretina si acei bani vin de la buget. Bugetul este format si din taxele de la oameni si oamenilor nu le convine sa tina pe altii pe spinarea lor. Intelegi?

| dracu14 a răspuns:

Ca sa nu mai tina un nenorocit o viata intreaga pe banii statului

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o solutie extrem de buna.
De ce oamenii corecti si cinstiti care nu ucid si nu fura mor de foame? iar ucigasii, hotii trebuie intretinuti? De ce?
Plus foarte multi oameni nu au ce manca si ghici ce ucid pentru bani castiga un ban si pe deasupra in cazul in care este prins e foarte bine de el pentru ca o sa aiba ce manca o sa fie intretinut, daca e bolnav o sa fie ingrijit toate astea ca premiu pentru ce? pentru ca a ucis! Pedeapsa cu inchisoarea pentru ucidere o sa atraga si chiar o sa oblige oamenii care nu au ce manca sa ucida!
Costul de intretinere al unui detinut doar intr-o luna e de 2.397 lei! Si alocatia unui copil e de 40 de lei!
Cine are nevoie de mai multi bani,o mama ca sa-si intretina copilul sau un ucigas? Tu de unde crezi ca au aia bani sa le dea de mancare la detinuti? Nu tot de la noi? Sincer eu refuz sa cred ca banii mei (TVA-ul) se duc pentru a tine in puscarie niste oameni care ma pot ucide atunci cand ies.
Si aici nu ma refer ca ai uitat sa compostezi in autobuz biletul gata hai sa ii taiem capul.
Pentru oamenii care ucid persoane din familie,copii,femei,barbati nu in autoaparare ci pur si simplu pentru ca asa vor ei,chinuie animale,schizofrenici care oricum nu au discernamant sustin uciderea si frumos sa i se doneze fiecare organ sanatos : rinichii, ficatii, inima, creierul, plamanii, parti din ochi cornee, oase splina,piele, carne, muschi, sange tot tot tot pana nu mai ramane nimic din el.
Cum am auzit la ardnaxur1961 ceva despre Gigi Becali.Si mi-a venit o idee, toate bunurile, produsele, toti banii din banca de pe card, toata casa, tot pamantul, tot ce e pe numele lui sa fie vandut si banii sa ajunga la familile cu copii mici sau cu o situatie materiala proasta.De ce i-ai lasa banii unui om care e la puscarie? La puscarie nu are nevoie si nici voie cu bani!
E extrem de productiv nemaifiind nevoie sa dam banii decat pe o maceta, putem mari cu mult alocatia unui copil sau pensia unui batran, o sa ajutam multi oameni bolnavi care chiar au nevoie de organele alea, criminalii aia nu o sa mai poata face rau nimanui niciodata, mai vrei si alte motive? Ok, orice om care o sa vrea sa omoare pe cineva nu o sa mai fie atat de entuziasmat ca o sa il astepte aia acolo cu masa calda, cand o sa afle ce urmari are fapta lui, o sa se gandeasca de 2 ori. Astfel scad foarte mult si numarul crimelor.
Astfel tot ce inseamna criminal sa se transforme intr-un beneficiu si in bine!

| HolyPotato a răspuns:

E o pedeapsă mai milostivă, eu una aș prefera să mor decât să fiu închisă pe viață. Cu toate astea, cred că niciun om nu are dreptul să ia viața altuia indiferent de faptele acestuia. Până la urmă, asta ne coboară la același nivel, nu-i așa?

| TizZu15 a răspuns:

L-i se pare mai eficient ca nu ii mai chinuie pe detinuti, plus ca stiu ca nu vor mai avea probleme de la ei(exemplu:crima)

| Florincrap explică:

Teoretic,nu ar trebui sa scape, ca doar de aia se numeste inchisoare pe viata...

| Laurentiu_Barbu_1985 a răspuns:

Ca sa tina un criminal/delicvent in viata "x" ani, inseamna niste costuri - ei prefera sa nu cheltuie nimic pe scursurile societatii;
Alt motiv este ca se spera, ca lumea sa se teama si sa nu mai apeleze la violenta ori ca trebuie pedepsit crunt pentru ceea ce a facut;
Nu in ultimul rand, daca "tu" omori "x" oameni, ai mai merita sa traiesti?

| FaraSareDoi a răspuns:

E prea costisitor să întreţină atâţia oameni fără viitor şi, în acelaşi timp e şi inutil. Acei bani care sunt utilizaţi pentru alimente, îmbrăcăminte, energie electică, etc. ar putea fi folosiţi în alte domenii, ca de exemplu, în medicină sau educaţie. big grin
Închisoarea pe viaţă... oare acei oameni mai au viaţă? Cred că este un lucru mai bun şi pentru deţinuţi şi pentru restul oamenilor ca ei să moară. Să stai 24/24, 7/7 aşteptând, cred că este groaznic, ştiind că vei muri oricum. Aşa că ba azi, ba peste 30 de ani, moartea e inevitabilă.
Şi-au alea singuri destinul, omorând alţi oameni, aşa că... poate că şi-o merită.

| deny2002 a răspuns:

Daca esti la inchisoare esti ca si mort deoarece nu mai ai dreptu la viata.N-ai cum sa-ti mai vezi familia sau sa mai mergi prin alte locuri.Mai pe scurt n-ai dreptu la viata deci cam dejeaba ai avea viata la inchisoare.

| SpartaGirl a răspuns:

Parerea mea este aceea ca acestor "oameni", criminalilor le este frica mai mare de moarte decat de singuratate. Oricum unii sunt dusi cu pluta si prefera sa traiasca in singuratate.