| anonim_4396 a întrebat:

De ce faceti din Republica Moldova care deja de peste 20 de ani este stat independent un stat roman?

Răspuns Câştigător
| CaRamElLa05 a răspuns:

Si cam de ce ar vrea oamenii sa se uneasca cu roamania cind sunt constienti ca multi oameni si-au pierdut viata pentru independenta acestei tari, mica saraca cum este dar e a noastra si nu trebuie sa o impartim cu nimeni happytongue

31 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Dorinte de nationalism si patriotism.De facto,basarabenii chiar vorbesc romana(una mai arhaica, ce-i drept), desi s-a tot incercat, de catre PCR-u' de acolo si de catre organismele transnistrene, sa se declare oficiala limba moldoveneasc.Romanii fac din republica, un stat incorporat tarii noastre, ca daca te duci in Chisinau, la orice ora vrei tu, nu gasesti mai mult de 20% din oamenii pe care ii intrebi, sa-ti spuna ca ar fi benefica o unire.Majoritatea moldovenilor s-au obsinuit cu ideea Republicii Moldova,ca stat independent,si chiar le e bine asa, desi sunt mai saraci decat romanii.E un mic cretinism bazat pe faptele istorice si dominatia noastra pe pamanturile alea niste multe sute de ani, desi orice om sanatos la cap si-ar da seama ca o eventuala, utopica unire, ar fi extrem de paguboasa pentru Romania.

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Dumnezău):

Romanii nu au nici o putere asupra noastra noiavem politica noastra si presedintele nostru cu Romania suntem doar in relatii de afaceri, comert, biznes etc.

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

De acord

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

In sfirsit un om normal
Caramella RESPECT

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru anonim_4396):

happy multumesc :* Stii eu nu ma sfiesc sa afirm sus si tare ca asta e tara mea saraca si mica dar e a mea happy

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

Dar de ce saraca? Pleaca AIE de la guvernare si gudim

| Dumnezău a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Si-a dat fix dracu viata pentru indipendenta Republicii.A fost anexata abuziv de URSS, alipita, si in '91, cand ati scapat de URSS,moldovenii nu au vrut sa se uneasca cu Romania,era considerata ceea ce acum este republica o mica republica in cadrul URSS,cum erau si Ucraina,si Letonia,si Rusia,si politicienii au decis atunci,si de o parte si de cealalta a Prutului,ca o unire ar fi paguboasa,astfel ca au ramas doua tari.

Si,vezi ca de fapt,voi sunteti putin ipocriti, pen' ca foarte multi moldoveni isi iau si cetatenie romana, doar pentru a merge fara restrictii la studii sau la munca in strainatate, daca ar fi doar cetateni moldoveni, ar avea multe obstacole.Si oricum, tot romana vorbiti 82% dintre voi, si nu uitati ca nu ati "impartit-o" ci v-a violat tatuca Stalin de mama focului, cand v-a anexat.Republicanii au fix mandria asta nepotrivita pe care o au si multi dintre moldovenii romani,adica mandria asta de idiot prin genere: "Noi suntem saraci,nu vrem unire, ramanem in Moldova, asa saraci cum suntem, ca e tara noastra".'Ai, pe bune?! Da' vreo 600 de ani, cu mici intervenii din partea rusilor, a cui a fost tara voastra, ma? Raspuns: a fost parte integrata a Romaniei.Republica Moldova, cum sunt si Muntenegru, Kosovo sau tampenii alde Tara Bascilor sau alte teritorii cu fantezii de autonomie sunt ILEGITIME.Republica Moldova este puiul unui sistem totalitar,ce nu s-a putut dezlipi de acel sistem, si a preferat sa pastreze prin existenta sa, pe curul ei, ca tara, urma talpii sovietice.

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Dumnezău):

Talpi sovietice? draga demult am trecut din perioada aceasta eu nici nu eram pe atunci. acum denspre sistemult sovietic se vorbeste ca de un trecut indepartat

| Dumnezău a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Da,ma,talpi sovietice, ati fost parte integrata a URSS si v-au "violat" de numa', si acum sunteti un auxiliar al Rusiei.De pozitia de conducere a tarii ce a avut-o PCR,care e rusofil pana in os,pana nu demult ce parere ai? Se vorbeste ca un trecut indepartat,dar tot sunteti vorbitori de rusa majoritatea dintre voi, iubiti Rusia, si sunteti romani, cand va trebuie viza sau loc de munca, atunci imediat invatati din nou romana.S'teti cam patetici.Si nu uita de Transnistria, tipul de-o conduce(nu tin minte numele), statuile lui Lenin, relatiile voastre fratesti cu Rusia, sau personaje de teapa lui Marc Tcaciuc.

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Dumnezău):

Ca cunoastem limba rusa ese un plus nu crezi, daca stim aceasta limba nu inseamna ca am invatat*-o de dragul lor si ca sa putem sa ne cistigam existenta. La fel cum mai invatam si limba franceza, limba engleza invatam si limba rusa asa ca stai unde stai. Cine ti-o zis ca suntem un auxiliar al rusei bai desteptule, noi suntem independenti de 20ani big grin daca n-ai fost la curent. Si in fine nu-ti mai bate capu de tara noastra si noua multe nu ne place la voi si daca ceva nici voi n-ati avut un trecut mai placut, si ar trebui sa te multumesc cu ce ai si sa nu te ingrijorezi de altii ok?

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Dumnezău):

Si cam de ce ar vrea oamenii sa se uneasca cu roamania cind sunt constienti ca multi oameni si-au pierdut viata pentru independenta acestei tari, mica saraca cum este dar e a noastra si nu trebuie sa o impartim cu nimeni happytongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt nu e pamint,, romanesc" ci moldovenesc

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru anonim_4396):

E romanesc cel putin Stefan cel Mare asa considera si pe noi oamenii ne considera romani adica pe cei de pe vreme aceeabig grin doar el cind pleca la razboi nu zicea"inainte basarabeni sau moldoveni " ci "inainte romani"

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

Da dar si atunci su fost trei state Tara Romaneasca Tara Moldovei si Transilvania si moldovenii sunt numiti romani pe nedrept

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta o fost pe timpul lui tepes nu lui stefan cel mare happy

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

Da dar si atunci dupa Istorie au fost trei state numai ca erau conduse si decideau impreuna si nu au fost niciodata unite ca de exemplu SUA

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da sua tot nu sunt chiar uite exista doar multe taro in sua la fel ca si la noi

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

Stiu dar intr-un fel sunt independente

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai si noi ca tara, Moldova, suntem independenti, avem presedintele nostru si politica noastra, ca doar nu ne conduce Romania

| Hombre a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Suntetin independeti pe dracu' clopotele voastre tot la Moscova bate, habar ai ce vorbesti si tu si Dollars, numai tâmpenii ati spus amandoi. Voi cand vreti sa ajungeti in vest sunteti romanii, dupa aia sunteti moldoveni, dupa 60 de ani de dominatie sovietica ati devenit curve rusesti si ati ajuns pana acolo in prostia voastra sa credeti ca romanii vau asuprit si v-a eliberat rusii, idiotilor.

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Hombre):

Auzi mai desteptule si ti-a zis ca roamania nia asuprit pe noi nimeni nu nea asuprit unicul fapt de acest gen a fost cind nemttii au venit la noi si au ocupat locul nostru dar nu pe mult timp, stii tu mai bine denspre tara mea da? daca noi suntem idioti atunci tu esti un ibanutii

| Hombre a răspuns (pentru CaRamElLa05):

Mai flocule dinaintea clitorisului, stiu istoria moldovei mai bine decat tot neamul tau de la maimuta pana in prezent.

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Ea spune-o noi ne bazam pe ISTORIE nu pe injurat si idioti cam cum esti tu

| anonim_4396 explică (pentru Hombre):

Noi ne bazam pe ISTORIE si facte dar nu pe PROSTII si noi sunt MOLDOVENE

| anonim_4396 explică (pentru CaRamElLa05):

Caramella RESPECT si de acord

| CaRamElLa05 a răspuns (pentru Hombre):

Daca tu ai provenit de la maimuta sa stii ca eu nu, pe mine dumnezeu ma creat

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt moldovenii sunt acum saraci ca au venit la putere niste... pina acum chiar au avut BANI

| iKronstadt a răspuns:

Ai nevoie de o perfuzie!

| anonim_4396 explică (pentru iKronstadt):

Daca nici macar nu stii despre ce e vorba mai bine nu te baga in vorba

| iKronstadt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai nevoie de două perfuzii! Părerea mea este că suferi de o boală mintală greu de vindecat. Totuși, se poate vindeca făcând inhalații cu "Zyklon B".

| CaRamElLa05 a răspuns:

Noi nu facem politicieni fac big grin

| CaRamElLa05 a răspuns:

Si cam de ce nu am face daca oricum vorbim cam aceiasi limba doar ne intelegem, nu vad mare diferenta in afara de arie happy