| Niciunnumedeutilizator a întrebat:

De ce fascimul e numit în sfera publică o ideologie de dreapta sau chiar "extremă dreaptă" ținând cont că e o ideologie anti-conservatoare, revoluționară și colectivistă iar Mussolini însuși nega faptul că ar fi de dreapta? E valabil și pentru naziști, care se numeau "socialiști" și pentru falangiștii din Spania (din nou, José Primo de Rivera a negat că mișcarea ar fi de dreapta, dar nici nu s-a asociat cu stânga).

2 răspunsuri:
| LordCristobal a răspuns:

Nazismul si fascismul sunt considerate de extrema dreapta deoarece promoveaza valori care sunt complet opuse stangii politice:nationalism dus la extrem si expansionism in dauna altor popoare.
Singurul lucru comun intre stanga si fascism este ca in ambele situatii economia este controlata de stat.

| Niciunnumedeutilizator explică (pentru LordCristobal):

"nationalism dus la extrem si expansionism in dauna altor popoare"
Și de ce anume aceste lucruri sunt opuse stângii politice? Cum definești tu stânga politică? Dacă ar fi după tine nici Stalin nu ar fi de stânga.