| AlexDorinel a întrebat:

De ce in Europa de vest oamenii sunt Mai reci?

Si de ce in Europa de Est oamenii sunt Mai conservatori, mai economici?

8 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

As zice din cauza ca sunt mai dezghetati mintal.

| gabicoo a răspuns:

Cei din Vest mai bogați, cu respect față de lege și munca celuilalt!
Cei din Est săraci de aia sunt economi. Conservatori? Nu știu ce să zic! Poate un pic mai înapoiați! Lipsa legăturilor cu lumea "liberă" timp de 50 ani și-a pus amprenta acestui spațiu!

| cristimihailov a răspuns:

Unii canta mai mult la chitara decat altii...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uita-te in istorie. Cei din vest au avut imperii si colonii, pe cand cei din est au fost cei sub suzeranitatea imperiilor. Ei au profitat de bogatiile Africii si ale lumii in general, iar acum o duc bine. Noi am fost mereu obisnuiti sa stăm supuși si sa inghițim tot.

| badpanda a răspuns:

Ti se pare.

| Lucian4 a răspuns:

Valori culturale diferite- individualism in europa de vest si nord si colectivism europa de est, afrrica de nord, orientul mijlociu, daca in individualismul(individul) se bazeaza pe obiectivele si drepturi proprii in colctivism (grupul) se bazeaza pe obiectivele de grup, pe relatii personale, trebuie sa ajuti sa reuseasca si colegu., este ca o obligatie sociala venita din comunism. De asta romii tot asteapta ajutoare de la stat, o idee invechita din comunism

| KR0NSTADT a răspuns:

1) Fals total. Se vede că nu ai trăit în Vest.
2) Alt fals total. Esticii sunt pe ideea "carpe diem".

| Flavianadx a răspuns:

Pentru ca saracie si pentru ca Biserica -> oameni conservatori si economi in est.