| LanguageMaster a întrebat:

De ce la conducerea facultăților și universităților nu se pun oameni foarte sau extrem de deștepți?

Răspuns Câştigător
| gogu220 a răspuns:

Când ajungi la "conducere" e şi multă bataie de cap şi multă responsabilitate. Un om cu cât e mai deştept cu atât stă mai în spate, iar nulităţile se bat cu pumnul în piept că ei sunt zmei, dar în realitate intelectual sunt praf.
Uită-te la Cogălniceanu. De fapt el este artizanul unirii, dar pentru că era o somitate a realizat că este novoie de un bărbat tânăr şi frumos care să fie imaginea celor două regiuni care au fost unite.
Vezi Ion Ţiriac. Ai impresia că nu i-a propus niciun partid să se înscie la ei? La banii lui nu are nevoie de balamucul politic, în schimb câti dintre cântăreţii de muzică populară sunt în parlament?

5 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Se pun.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Pentru că cei deștepți de obicei muncesc. Iar ei nu se pun, ci sunt aleși. Și cei care îi aleg sunt la acelaș nivel întelectual cu ei.
Dacă te referi la România, situație pe care ți se pare că o cunoști, la noi astea sunt mafii, ceea ce explică tot.

| Frank51 a răspuns:

Cat de cat.

| Andram207 a răspuns:

Nu neaparat.

| Bondarel99 a răspuns:

Pentru ca nu toti profesorii vor sa aiba si functii de conducere, pur si simplu cine vrea sa fie decan isi exprima aceasta dorinta si ori e ales prin vot ori e numit de cineva (depinde de regulament). Dar sa stii ca nu e deloc usor sa ajungi profesor (si implicit decan sau rector), chiar daca nu pare uneori, oamenii aia sunt foarte bine pregatiti in domeniul lor, dar se mai intampla sa fie frustrati sau sa aiba piticii lor pe creier si de asta fac ce fac.