| Exilee a întrebat:

De ce la televizor arata intr-una despre incercarile ce le fac anumiti tembeli la ora actuala pentru a lua o amarata de nota trecere? De ce nu se vorbesc si despre elevi romani olimpici la faze internationale? AM observat ca de putine ori se vorbeste despre acest lucru, dar nu uita sa mentioneze despre modul cum au incercat unii sa treaca bac-ul. De parca mi-ar pasa mie de acestia. Ati observat si voi asta?
PS: sper c-am ales foarte bine categoria

6 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.
Da, am observat şi eu.
Toată ziua se dezbate numai acest subiect: "Frauda la Bacalaureat".
Ştii de ce? Deoarece aşa sunt românii, le place să scoată în evidenţă părţile negative ale României, ne facem singuri ţara de ruşine.
Pa-pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie nu-mi pasă de nicio parte; nici de cei care nu pot lua bacul, nici de olimpici. La urma urmei, e meritul lor, cu ce mă încălzeşte pe mine că ei sunt cretini şi nu pot învăţa cât să ia bacul sau sunt atât de inteligenţi încât ies pe primul loc la olimpiada internaţională? Da, într-adevăr, ar trebui să se vorbească mai mult despre cei care au performanţe notabile în lume, decât de cei care se împotmolesc în mocirla de la noi din ţară, dar după cum bine ştim, mass-media informează cu seriozitate şi multă imparţialitate oamenii. De ani de zile în perioada examenelor de bacalaureat se vorbeşte cu frenezie la orice post de ştiri(şi nu numai) despre cei care nu sunt în stare să ia bacul. E trist, dar mai trist este că sunt unii oameni care chiar urmăresc cu interes acele " discuţii ".

| GabrielaIoana a răspuns:

Buna! Din pacate ai perfecta dreptate mass-media promoveaza doar ce considera ca e comercial pentru ca in ziua de azi nu se mai apreciaza adevaratele valori.Sincer,e greu sa mai gasesti ceva interesant la televizor nu inteleg de ce nu se iau masuri dar probabil televiziunea este una din cele mai mici probleme ale tarii noastre.

| Wolfszeitt a răspuns:

Dar de ce? De ce să ne mândrim cu ce avem? Pentru ce? E mai bine să criticăm orice lucru mărunt care nu ne place, e mai bine să promovăm pseudovedete, e mai bine să le arătăm românilor ce mănâncă respectivul, cu ce se îmbracă respectiva, că vorba aia, asta se vinde. Nimănui nu-i mai pasă că, până la urmă, suntem și noi buni la ceva. Toată turma se adună ca muștele la rahat la scandaluri și la știrile de la ora 5.

| Arkhasas a răspuns:

Nimănui nu-i pasă de olimpici, şi aşa şi trebuie.
De ce mi-ar păsa mie că nişte copii sunt buni la matematică? Că doar nu-s buni la matematică pentru mine. Sunt buni la matematică pentru ei.
Păi dacă m-aş simţi bine cu maxim 50 de olimpici, înseamnă că ar trebui să mă simt prost şi cu ăia 8 milioane de analfabeţi din ţară. Că şi ăia mă reprezintă la fel de mult cum mă reprezintă şi ăştia. 41% rata de analfabetism. Cea mai mare din Europa.
Şi proporţional, dacă ăştia 50 de olimpici m-ar face mândru cât negru sub unghie, ar trebui să plâng şi să mă împuşc în cap de ruşine, din cauza ălora 8 milioane.
Sau să fiu complet ipocrit şi cu ochelari de cal, şi să văd doar 50 deştepţi şi să ignor complet 8 milioane de reduşi mintal.
De-aia nu are cum să îmi pese de 50 olimipici. O brumă de inteligenţă pe o mare de rahat. Deci complet nesemnificativi.

| AndreiAndrew a răspuns:

Am observat si eu asta. Lor nu le pasa de olimpici sau de cum incearca sa treaca bac-ul. Ei cred ca vor avea audienta mai mare daca ii dau numai pe cei care nu reusesc, parerea mea.