| BeaK a întrebat:

Buna TPU am o chestie pe care nu o pot lamuri nicicum. In clasa mea sunt 24 de elevi din care am dat teza la Chimie 10 elevi ceilalti au dat test. Din cei care au dat teza nota de trecere au luat 2 iar din cei cu test si de acolo tot 2 au luat nota de trecere. Vi se pare normal sa se treaca tezele din care nici macar jumate nu au luat nota de trecere? Dau funda celui care ma poate lamuri sunt in dilema totala. Va rog mult sad

4 răspunsuri:
| iulianr a răspuns:

Da. Chiar daca nu sunt note mari, asa e corect. Odata ce ai ales sa dai teza la chimie inseamna ca iti asumi nota luata. Poate daca era doar un simplu test putea fi facut un compromis, dar cu o teza e mai greu. Oricum, nu e un capat de lume o nota mica in teza. Media va fi mai mica semestru acesta, dar nimeni nu isi va mai aminti de asta in scurt timp. Am ost si eu intr-o situatie asemanatoare. Am luat odata 4 (3, 50) in teza la matematica, alaturi de alti 18-19 colegi. M-am simtit groaznic deoarece stiam ca nu sunt chiar asa slab pregatit, dar mi-am asumat nota si am mers mai departe. Mi-a cam stricat media finala, dar asta e. Daca esti la liceu, sa stii ca notele din timpul celor patru ani nu conteaza aproape deloc.

| SkyPilot a răspuns:

Mi se pare normal sa va bucurati de rezultatul muncii voastre, deci sa se treaca notele. Ce mi se pare anormal este ca elevii sa fie tratati diferit. Trebuia sa dati toti fie teza, fie test.

| BeaK explică (pentru SkyPilot):

Noi am avut de ales intre biologie, fizica si chimie 2 si cine nu a ales chimia nu a avut ce sa faca a trebuit sa dea test...

| SkyPilot a răspuns (pentru BeaK):

Atunci asta este, atat ati muncit atat ati primit.