| ßεℓℓª a întrebat:

De ce mai trebuie sa dam spaga unor bugetari daca oricum salariile lor provin din impozitele noastre?

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu trebuie sa dai, nu te obliga nimeni, cei care dau vor sa obtina servicii necuvenite ori mai repede decat altii.

| CosteaVlad a răspuns:

Pur şi simplu pentru faptul că buzunarele lor au fost, sunt, şi vor rămâne fără fund. Din păcatre asta e "Românica" noastră...
O seară frumoasă! happy

| thealchemist a răspuns:

Pentru ca salariile lor sunt programate astfel incit sa ceara spaga. nu e o intimplare, e vorba de compromiterea si controlul politistilor, vamesilor, etc.

| anka a răspuns:

Pentru ca functioneaza legea junglei,, ai nevoie de mine scoti banul daca nu descurca-te cum poti". Mai grav e cand ti se intampla la medic pentru ca uneori e vorba de viata si de moarte.

| Fredie a răspuns:

Haioasa intrebarea ta si foarte dificilahappy Sa vedem, poate pentru ca salariile nu sunt deloc mari, pentru ca sunt si ei oameni saracutii si au nevoi, dorinte pe care vor sa si le satisfaca. De multe ori acestea depasesc limitele salariilor, astfel incat e nevoie sa primeasca si spagi pentru a si asigura si ei un trai decent: un vames sa aib asi el amaratu, 2-3 vilute, 2-3 super masinute, unii medici la fel, de functionarii de prin administratii care iau spagi pentru acordarea de contracte catre anumite firme nu mai vorbim happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa isi faca de cap cu banii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei dai, daca nu nu! Logic ca salariile bugetarilor sint din impozite, din ce alti bani ar putea fi!
Daca nu aveti notiuni de economie, macar sumare, de ce puneti intrebari aiurea? ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu MAI trebuie
Suntem pe calea fara intoarcere a eliminarii spagii
Eu nu dau spaga
Tu nu dai spaga
El, ea nu da spaga
Noi nu dam spaga
Voi nu dati spaga
Ei, Ele nu dau spaga.
PUNCT.

| Aiicha a răspuns:

Din atata obisnuinta de a da spaga, cand cineva refuza sa dea, ceilalti oameni il cred nebun.sadsadsad
oamenilor treziti-va! spaga nu e un lucru cu care trebuie sa va obisnuiti! spune NUwinking