| Anomim2025 a întrebat:

De ce multi romani spun ca nationalismul este rau? Nu toti sunt ca Hitler.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| AFR81 a răspuns:

Nationalismul este bun atata timp cat este inteles corect. Nu doar Hitler a fost un om care si-a iubit tara, dar care nu a ales cele mai bune mijloace pentru a-si manifesta acest sentiment, au fost foarte multe personalitati, atat in istoria universala, cat si in istoria romanilor care, din prea mult exces de zel poate, au exagerat, au gresit si au fost judecati de istorie. Daca vrei un exemplu cat de cat recent, legionarii (vorbesc aici de Miscarea Legionara / Legiunea Arhanghelul Mihail; Zelea Codreanu, Horia Sima si asa mai departe) indiscutabil au iubit Romania, insa, si ma repet aici, modul prin care si-au manifestat aceasta iubire, ma refer in primul rand la crimele pe care le-au savarsit pentru a scoate din cursa anumiti adversari politici, a fost unul nu tocmai inspirat, aducandu-i, pana la urma la distrugere si lasand impresia multor oameni ca au fost niste nenorociti, o pata neagra in istoria interbelica a Romaniei. Nationalismul este un atu atata timp cat nu se depasesc anumite limite.

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e adevarat romanii nu spun ca nationalismul e ceva rau, faptul ca traim intr-o tara de rahat nu inseamna ca hitler nu ar avea success, trebuie doar sa stii cum sa ii alegi cuvintele atat, daca eu de maine as face ca fiecare sa aiba 2000 de euro crezi ca lear pasa la romanii ca as face cu tiganii ce a facut hitler cu evrei?

| nugasescusernameliber a răspuns (pentru RAY):

Hai sa fim seriosi, la multi nu ne-ar pasa ce ai face cu tiganii nici fara bani! cat timp dispar

| RAY a răspuns (pentru nugasescusernameliber):

Corect

| T0T a răspuns:

De idioți sau de indiferenți. Nu realizează că nimeni nu o să ne apere interesele în afară de noi iar dacă ni le apară asta se întâmplă tot din interes. Desigur de ce să te mai gândești la asta când poți să pleci în străinătate și să te doară fix în fund de sărăcia de aici și de ce ai lăsat în urmă. Oricum, suntem încă o țară cu potențial, nu suntem încă de dat la o parte.

| sublime89 a răspuns:

Eu nu-i vad sa spuna ca nationalismul este rau. In directia Hitler ne indreptam cu totii. Nu vezi ce s-a intamplat in SUA, sau ce se intampla in Europa. E plin de partide fasciste deghizate sub alt nume care sunt la un pas sa ajunga la putere in foarte multe tari. Si asta pentru ca nationalismul e ca religia, prospera acolo unde ignoranta este mare. Vine la pachet cu toate celelalte: xenofobia, rasismul, homofobia, sexismul etc.